Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się

Siedlimowice

Schönfeld

Województwo:dolnośląskie
Powiat:świdnicki (dolnośląski)
Gmina:Żarów
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Park:nr rej.: 719/WŁ z 17.02.1979

Stan obecny

Kilka zniszczonych ścian, elementy elewacji, wieża i portal wejściowy. Także niektóre obramowania otworów okiennych i szczyty.

Historia

Pałac wybudowano w XVIII wieku na miejscu wcześniejszego szesnastowiecznego założenia, które zostało zniszczone w 1633 roku, podczas wojny trzydziestoletniej. Budynek odbudowano w barokowym stylu, a następnie w latach 1873 ? 1875 rozbudowano na neorenesansowy pałac. Na początku XX wieku budynek został poddany kolejnej modernizacji.
Obiekt został zniszczony w 1945 roku, a po zakończeniu II wojny światowej nie był remontowany.

Opis

Budynek murowany z cegły i kamienia z użytkowym poddaszem. Składa się z czterech skrzydeł wzniesionych wokół wewnętrznego dziedzińca i neorenesansowej wieży, połączonej z budynkiem przejściem na drugiej kondygnacji. Skrzydła pałacu były dwupiętrowe, jednotraktowe, nakryte wysokimi dachami ze szczytami. Dziedziniec wewnętrzny pokryto szklanym dachem z drugiej połowy XIX wieku. Fasada budynku sześcioosiowa z pozornym ryzalitem mieszczącym główne wejście z neorenesansowym portalem z datą 1875 r.

Park

Park, XVII, 1873-75 r., zaniedbany i staw otoczony resztkami muru ogrodzeniowego

Inne

Aleja lipowa, wzdłuż drogi do Mrowin, po 1820 r., nr rej.: 1320/WŁ z 7.03.1991
Aleja lipowo-dębowa, od młyna wodnego do lasu z 2 poł. XIX w., nr rej.: 1321/WŁ z 7.03.1991
Zabudowania gospodarcze w stanie zaniedbanym między innymi oficyna i spichlerz..

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Kamil Fornal7 lat i 5 miesięcy temu
Właściciel niestety nieskory do sprzedaży.
Bogdan Adler7 lat i 5 miesięcy temu
Może dobrze zarabia na tym obiekcie ? Z pewnością nie kupił go - by na nim tracić ....
Kamil Fornal7 lat i 5 miesięcy temu
Po rozmowie śmiem raczej twierdzić że zabrakło pomysłu i kasy na podniesienie tego do stanu świetności. Obecny właściciel posiada ten obiekt od 15 lat, i jak widać wszystko jak stało tak stoi w miejscu.
Bogdan Adler7 lat i 5 miesięcy temu
A jak kupował taki obiekt - to nie wiedział co kupuje ? A żadnych warunków Konserwator odnośnie zabytku nie postawił ? Naiwne tłumaczenia !!! Zabytki w Polsce kupują przygłupiaści ludzie .. A może od ponad 20 lat nie robi się na zabytkach przekrętów ? To jakieś pasmo przypadków i nieszczęść na Dolnym Śląsku - że wobec niemal połowy zabytków właściciele robią co najwyżej \"ruchy pozorne\" i to od ponad 20 lat .... Farum jakieś !! Tylko usiąść i się modlić ...
Kamil Fornal7 lat i 5 miesięcy temu
Sugeruje słowa zmienić w czyny, lub pisać nadal o tym jak jest źle i nie dobrze. No nic mogę tylko powiedzieć że odnalazłem właściciela, ba nawet byłem zainteresowany kupnem. Gdy spotkałem się z odmową sugerowałem jak można spróbować uratować co zostało i także bez skutku...
Marek Kujawa7 lat i 5 miesięcy temu
Bogdanie, nie tylko na Dolnym Śląsku. Tak jest w całej Polsce. Obok mnie kilka dworów, które przeszły w ręce prywatne, już nie istnieją. Władza samorządowa najwyraźniej nie ma instrumentów do ścigania tych \"pseudowłaścicieli\".
Bogdan Adler7 lat i 5 miesięcy temu
Jestem w pełni a nawet bardziej tego świadomy . Mówiłem i powtórzę : System Ochrony Zabytków i jego narzędzia mamy do dupy ! Nie zamierzam , jak sugeruje Karol , własnoręcznie odbudowywać Dziedzictwa Narodowego - ale tym bardziej nie zamierzam nie poruszać tematu !! Rozwiązanie nie leży w kolejnym mądrym Ministrze kolejnego Rządu - bo skąd takiego wziąć ? ... Rozwiązanie może się zatlić w świadomości tysięcy zainteresowanych tematem - a ta nie tworzy się samoistnie i nagle .. Świadomość konieczności zmiany - jest warunkiem dokonania jakiejkolwiek zmiany . Na razie dominują postawy milczenia lub aprobaty . Niektórzy \"patriotycznie\" kulturę i Dziedzictwo dzielą na bohaterską , polską i wartościową oraz obcą , wrogą i bezwartościową ... sami prezentując kulturę - raczej fizyczną ... A ja , daleki od nacjonalizmu a nawet \"patriotyzmu\" będę nadal głośno mówił i pokazywał - że jest źle , niedobrze i że coś nam się w rozumkach poprzewracało ... :-)
Amen
Kamil Fornal7 lat i 5 miesięcy temu
Ci na samej górze wolą wydawać na łasiczki a resztą ( a przynajmniej większość) biernie przygląda się procesowi rozkładu. Mimo ciekawych akcji(hannibal smoke), pokazywania i mówienia o problemie nie wiele się dzieje i dziać raczej nie będzie. Więc zostaje wspomóc tych którym zależy i/lub samemu działać ( fundacje itp).
Kamil Fornal7 lat i 5 miesięcy temu
Co gorsza człowiek porywający się na ratowanie takich rzeczy często jest postrzegany jako wariat niestety... bo po co i tak się zaraz rozpadnie...
GREGORIUS ...3 lata i 9 miesięcy temu
Dopoki jednak istnieja tacy "wariaci" jak my...fascynujacy sie i kochajacy zabytki dopoty temat ratowania zabytkow nie zniknie..ani z forum ani z mediow nawet jesli bedzie komus sola w oku. Te wartosci niestety odchodza bezpowrotnie a wielu wprost z uporem dziecka cieszy sie, ze moze swoja historie zubozyc i wyjalowic.." bo i na co to komu?" Dziedzictwo kulturowe jest przeciez ponadczasowe a bedac dobrem ogolnym nie "sympatyzuje" z taka jedynie nacja czy inna....Sam palac w tym roku juz bardzo zarosniety...szkoda, bo ponoc mialo sie tam cos dziac...