Skatalogowanych zabytków: 11249
Zarejestruj się
Miniatura Gończyce
Zdjęcie Waldemar Sosnowski 2012
Miniatura GończyceMiniatura GończyceMiniatura Gończyce

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 51.7801, 21.7133

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Michał Jakobielski

Gończyce

Województwo:mazowieckie
Powiat:garwoliński
Gmina:Sobolew
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Park:z aleją dojazdową, nr rej.: A-371 z 16.07.1985 i z 7.09.2000

Stan obecny

Dom w dość przyzwoitym stanie. Park częściowo zdziczały, częściowo w stanie nie najgorszym. Obiekt dostępny z zewnątrz, zamieszkany przez kilka rodzin.

Historia

Dwór został wybudowany w drugiej połowie XIX wieku. Po II Wojnie Światowej został dostosowany do potrzeb mieszkalnych dla pracowników miejscowego POM-u. W czasie budowy dworu właścicielem miejscowych ziem była rodzina Roszkowskich, którzy przejęli ją po długoletnim władaniu przez Grabowskich.

Opis

Dwór murowany z cegły i otynkowany, plan składa się z dwóch części- parterowego pięcioosiowego korpusu i piętrowej części dostawionej prostopadle. Część piętrowa, trzy osiowa, z portykiem dwu kolumnowym podtrzymującym taras pierwszego piętra z żeliwną balustradą. Otwory okienne oraz drzwi umieszczone w płycinach zwieńczonych trzema arkadkami. Całość zamknięta trójkątną ścianą szczytową dźwigającą dwuspadowy dach, przekrytych obecnie falistym, eternitowym poszyciem. Ścianę szczytową urozmaicają trzy pionowe, prostokątne płyciny. Układ wnętrz został przekształcony po II Wojnie Światowej. Całość zakomponowana w duchu eklektyzmu. W wystroju elewacji gzymsy nadokienne i kordonowe. Ramowy podział elewacji.

Park

Pozostałości parku krajobrazowego założonego w pierwszej połowie XIX wieku z okazami starodrzewu.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.