Skatalogowanych zabytków: 11297
Zarejestruj się

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marcin Skowroński

Główina

Województwo:mazowieckie
Powiat:płocki
Gmina:Brudzeń Duży
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, XIX/XX w., nr rej.: 496 z 22.05.1979

Stan obecny

Mieszkania komunalne.

Historia

Dwór został wybudowany w XIX wieku. Jego ostateczna forma została jednak nadana w wyniku gruntownej przebudowy w latach 20 tych XX wieku, zainicjowanej przez właściciela Bronisława Jaskólskiego. W roku 1783 miejscowy majątek był w posiadaniu Zgromadzenia Księży Misjonarzy z Płocka. Początek XX wieku to okres kiedy dwór należał do rodziny Dmowskich, w tym w 1909 roku do Wacława Dmowskiego. Pod koniec lat 20 tych XX wieku majątek był już własnością Bronisława Jaskólskiego i liczył 258 hektarów. Obecnie dwór jest zamieszkany przez kilka rodzin. Pozostaje w złym stanie technicznym. W okolicy roztacza się zdewastowany park krajobrazowy.

Opis

Dwór budowany z cegły i otynkowany, posadowiony na planie prostokąta z bocznymi alkierzami, o regularnej bryle. Parterowy, podpiwniczony, z mieszkalnym poddaszem nakrytym dachem naczółkowym. Połacie kryte blachą. Elewacja frontowa 7 osiowa z dwoma jednoosiowymi alkierzami umieszczonymi po bokach nakrytymi daszkami trójspadowymi oraz trójosiowy wystawką umieszczoną centralnie oraz zwieńczoną trójkątnym szczytem. Trzy osie centralne poprzedzone zostały cztero filarowym portykiem wspierającym balkon przed wystawką. Dwór został skomponowany w oryginalny sposób ujednolicając elewację frontową z ogrodową, przełamując tym samym XVII wieczną zasadę przeciwnych elewacji ukształtowanym w wersalskim założeniu entre cour et jardin. Powodem takiego rozwiązania było posadowienie dworu na wysokiej skarpie wiślanej i dbałość o walory krajobrazowe. Dwór został wybudowany w duchu stylu polskiego z przewagą elementów barokowych (alkierze) oraz klasycystycznych.

Park

Pozostałości założenia, z widokiem na przeciwległy brzeg Wisły.

Inne

Z kompleksu folwarcznego zachował się sporych rozmiarów budynek gospodarczy, murowany z cegły i kamieni polnych, częściowo w ruinie.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Jerzy S.6 miesięcy temu
Popr. współrzędne: 52.633037, 19.396155