Skatalogowanych zabytków: 11266
Zarejestruj się
Miniatura Głosków
Zdjęcie Waldemar Sosnowski 2012

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 51.9293, 21.6941

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Michał Jakobielski

Głosków

Województwo:mazowieckie
Powiat:garwoliński
Gmina:Borowie
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski z 1 ćw. XIX w.
Obiekt:dwór, nr rej.: 222 z 1959
Park:nr rej.: A-103 z 19.05.1976 oraz z 14.06.2000

Stan obecny

Obecnie dwór i pozostałości parku pozostają w przyzwoitym stanie. W budynku mieści się ośrodek rehabilitacyjny ?Monar?. Obiekt dostępny z zewnątrz.

Historia

Dwór został zbudowany w I połowie XIX wieku na polecenie rodziny Młyńskich lub Przebendowskich. W roku 1783 i na początku XIX wieku miejscowy majątek był własnością Młyńskich. Później przechodził w posiadanie Przebendowskich, Stalkowskich. W XX wieku posiadłość należała do Bazylego Afanasjewa. Pod koniec lat 20 tych XX wieku majątek liczył 439 hektarów. W 1931 roku dwór został kupiony przez Janinę Czernicką i Abrama Sukiennika z Siedlec. Jednak już w 1934 roku był własnością Ignacego Dmowskiego a w 1935 roku Jerzego Talmy. Obecnie dwór i pozostałości parku pozostają w przyzwoitym stanie. W budynku mieści się ośrodek rehabilitacyjny ?Monar?.

Opis

Dwór murowany z cegły, otynkowany i malowany na biało. Posadowiony na planie prostokąta o regularnej bryle. Parterowy, podpiwniczony, z mieszkalnym poddaszem, nakrytym dachem naczółkowym. Elewacja frontowa 9 osiowa z jednoosiową zabudowaną sionką umieszczoną centralnie. Sionka silnie wysunięta poza lico elewacji, zwieńczona trójkątnym szczytem i nakryta daszkiem dwuspadowym flankowana jest od frontu dwoma parami kanelowanych i stylizowanych na doryckie kolumn. Jakość wykonania kolumn pozostaje wiele do życzenia i wskazuje na autorstwo architekta-amatora. Możliwe, że sionka pierwotnie była niezabudowana i miała formę otwartego ganku. Wystrój architektoniczny ograniczony do profilowanych opasek okiennych. Całość skomponowana w duchu klasycyzmu i stylu dworkowego.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.