Skatalogowanych zabytków: 11265
Zarejestruj się
Miniatura Nowy Duninów
Zdjęcie Napoleon 2010
Miniatura Nowy DuninówMiniatura Nowy DuninówMiniatura Nowy DuninówMiniatura Nowy DuninówMiniatura Nowy DuninówMiniatura Nowy DuninówMiniatura Nowy DuninówMiniatura Nowy DuninówMiniatura Nowy Duninów

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.5828, 19.4744

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Waldemar PotulnyMichał JakobielskiJarosław BochyńskiBogdan Adler

Nowy Duninów

Województwo:mazowieckie
Powiat:płocki
Gmina:Nowy Duninów
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, XIX-XX w.
Obiekt:pałac, nr rej.: 1147 z 22.05.1975
Park:nr rej.: 1 z 24.08.1976

Stan obecny

Ruina, mocno zarośnięta (2020)

Historia

Cały zespół pałacowo-parkowy został wybudowany staraniem właścicieli rodziny Ike-Dunikowskich. W ich rękach pozostawał aż do 1939 roku. W skład zespołu wchodzą trzy obiekty architektury. Pałac właściwy wzniesiony w latach 1862-76, Pałacyk Myśliwski, którego ostateczny kształt został nadany po wielu przebudowach w latach 1932-33 oraz Zameczek wybudowany pod koniec XIX wieku.

Opis

Pałac właściwy: budynek wzniesiony na planie prostokąta, murowany z cegły i otynkowany, podpiwniczony, piętrowy z poddaszem przekrytym dwuspadowym dachem o połaciach z blachy. Elewacja frontowa 10 osiowa o ramowym podziale z 6 osiową częścią umieszczoną symetrycznie wysuniętą lekko przed lico ściany, ze schodami prowadzącymi do wejścia i balkonem z żeliwną balustradą umieszczonym bezpośrednio nad wejściem. Nad ryzalitem żeliwna balustrada i trójkątny szczyt. Na elewacji tylnej piętrowa wnęka, wypełniona 4 filarami podtrzymującymi balkon pierwszego piętra. Wystrój elewacji utrzymany w duchu neorenesansu.
Pałacyk myśliwski: Obecna forma jest wynikiem kilku przebudów pierwotnego drewnianego lub szachulcowego dworu z połowy XVIII wieku. Pozbawiona jest wyraźnych cech stylowych. Korpus główny murowany z cegły i tynkowany, piętrowy, flankowany z dwóch stron przez dwie czworoboczne wieże o formach neogotyckich. Do korpusu dostawione są pod kątem rozwartym dwa parterowe skrzydła o dachach łamanych przekrytych poszyciem blaszanym z facjatkami.
Zameczek: Obiekt nigdy nieukończony. Pierwotnie sala na piętrze pełniła funkcję kaplicy protestanckiej. Obiekt wniesiony na nieregularnym planie, zbliżonym do litery T z okrągłą wieżą dostawioną do korpusu i skomunikowaną z nim prostopadłym łącznikiem. Budynek murowany z cegły czerwonej, podpiwniczony, piętrowy z mieszkalnym poddaszem przekrytym dachem o spadowych połaciach. Wieża ma cztery kondygnacje. Budynek utrzymany w duchu architektury gotyku północnego. Detal architektoniczny zastosowano oszczędnie. Otwory zamknięte ostrołukowo, schodkowy szczyt nad elewacją frontową, wieża zwieńczona pseudo machikułami. We wnętrzach sklepienia kolebkowe, w wieży klatka schodowa.

Park

Rozległy park krajobrazowy dziś zachowany szczątkowo.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.