Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Duchnice
Zdjęcie Darek Sz. 2011
Miniatura DuchniceMiniatura DuchniceMiniatura DuchniceMiniatura DuchniceMiniatura DuchniceMiniatura DuchniceMiniatura DuchniceMiniatura DuchniceMiniatura DuchniceMiniatura DuchniceMiniatura Duchnice

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Jarosław Bochyński

Duchnice

Województwo:mazowieckie
Powiat:warszawski zachodni
Gmina:Ożarów Mazowiecki
Rodzaj obiektu:Pałac

Stan obecny

Własność prywatna.

Historia

Wieś Duchnice wspominana jest jako wieś szlachecka już w XVI wieku. . Już przed 1783 rokiem część Duchnic należała do Zakonu Kawalerów Maltańskich, a część do Szamockich (Wojciecha i Antoniego). W 1823 roku majątek na licytacji nabył Jan Bogumił Stenzel. W1834 roku po śmierci Jakuba majątek odziedziczyła wdowa Magdalena z Fuszerów oraz dzieci: Jan Bogumił, Karol August, Jan Edward, Matylda ze Stenzlów Szmidtowa oraz Celestyna Filipina Amalia. W 1845 roku dobra znowu trafiają na licytację – nabywa je Jan Duczyński. W 1848 roku, mojego śmierci, majątek przypada licznemu potomstwu aby ostatecznie przejść w ręce najstarszego syna Mikołaja Duczyńskiego. W 1850 roku Mikołaj sprzedaje majątek małżeństwu Ströhmerów. Po kilku miesiącach, w tym samym 1850 roku, sprzedają oni majątek Janowi Henrykowi Klawe . Klawe to właściciel dwóch piekarni w Warszawie i współwłaściciel browaru „Klawe, Haberbusch i Schiele”. W 1850 roku Klawe odsprzedał udziały w browarze wspólnikom i osiadł w Duchnicach. Najprawdopodobniej właśnie dla niego w 1867 roku został zaprojektowany i wybudowany przez inż. Stanisława Kierbedzia istniejący do dziś pałac. Przed swoją śmiercią w 1874 roku Klawe sprzedał majątek Franciszkowi Kobylańskiemu herbu Lubicz – naczelnemu lekarzowi Szpitala Dzieciątka Jezus w Warszawie. W latach 1879-1881 zarządcą majątku był Antoni Szymborski (dziadek noblistki Wisławy Szymborskiej). W 1882 roku majątek odkupuje Stanisław Kierbedź herbu Ślepowron. Później majątek jest prawdopodobnie w rękach Potulickich a w 1935 roku rodziny Derszów, którzy w tymże roku sprzedali go Marii Dunajewskiej z domu Gałczyńskiej. W 1946 roku w drodze spadku pałac i część dóbr przechodzi w ręce Jadwigi Modrzejewskiej z domu Gałczyńskiej - bratanicy Marii Dunajewskiej. Jadwiga od 1957 roku udostępniła część pałacu na przedszkole, które działo ponad 40 lat – do 2000 roku. W 1976 roku Jadwiga sprzedała większość ziemi. W 2006 roku w drodze spadku majątek przeszedł w ręce Marii i Doroty Gałczyńskich (bratanic Jadwigi Modrzejewskiej). Po śmierci Doroty w 2016 roku pałac i działka pozostały w rękach Marii. Maria zmarła 9 sierpnia 2021 roku. W chwili obecnej pałac jest wystawiony na sprzedaż. (Jarosław Bochyński 2023)

Opis

Budynek zaprojektowany z myślą o nawiązaniu do typu neorenesansowej willi włoskiej. Budynek składa się z dwóch przylegających do siebie prostopadle korpusów. Parterowego zakończonego czworoboczną wieżą i piętrowego z tarasem poprzedzonym schodami. Jest to budynek murowany z cegły, otynkowany, podpiwniczony z poddaszem przekrytym dachem spadowym o poszyciu z blachy. Budynek w wyniku wielu przebudów zatracił swój renesansowy wystrój. Obecnie do uchwycenia została tylko jego bryła.

Park

Park w Duchnicach założony został prawdopodobnie równolegle z budową pałacu w 1867 roku. Pierwotny układ kompozycyjny jest już nieczytelny. Kształt ogrodu był zapewne regularny - świadczy o tym istniejące zadrzewienie – aleja biegnąca wzdłuż północnej granicy parku i szpalery wzdłuż granic zachodniej i południowej. Od strony zachodniej do parku prowadziła aleja jesionowa wycięta w czasie okupacji niemieckiej. Do dziś z przypałacowego parku pozostała Aleja Lipowa będąca Pomnikiem Przyrody. Ma ona powierzchnię ok 30 arów. Zachowały się w nim także pomnikowe drzewa. Jednym z nich jest dąb szypułkowy mający w pierśnicy (130 cm nad ziemią) – 525 cm obwodu. Dąb otrzymał w 2016 imię Antoni na cześć Antoniego Szymborskiego (Jarosław Bochyński 2023)

Inne

Źródła:
- Ewidencja parku w Duchnicach 1985
- karta zabytku
- https://palacduchnice.pl
Zdjęcia 1967 – p. Szczepańska
Zdjęcia 1985 – Z. Ziembińska Sznee

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.