Skatalogowanych zabytków: 11266
Zarejestruj się
Miniatura Drwalew
M. E. Wojciechowscy
Miniatura DrwalewMiniatura Drwalew

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 51.897, 21.0274

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Michał Jakobielski

Drwalew

Województwo:mazowieckie
Powiat:grójecki
Gmina:Chynów
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy z poł. XIX w., nr rej.: 350/A/62 z 2.02.1962, 45/A z 28.04.1980 oraz 534/A z 1.10.1993

Stan obecny

Dom, oficyny i park w dobrym stanie. Obiekt dostępny: centrum konferencyjne.

Historia

Powstanie pałacu datuje się na około połowę XIX wieku. Nie jest pewne kto był jego fundatorem z powodu często zmieniających się właścicieli miejscowego majątku tamtego czasu. Wiadomo kto był architektem. Był nim Fryderyk Albert Lessel- architekt rządowy czasów Królestwa Polskiego.

Opis

Pałac wzniesiono na planie prostokąta, murowany z cegły i otynkowany, piętrowy, z poddaszem krytym czterospadowym dachem o połaciach z blachy. Elewacja frontowa siedmioosiowa z trzy osiowym ryzalitem umieszczonym centralnie. Ryzalit poprzedzony czterokolumnowym, jońskim porykiem, dźwigającym trójkątny szczyt. Symetrycznie na elewacji ogrodowej został umieszczony ryzalit trzy osiowy, z dostawionym do niego półkolistym portykiem dźwigającym taras pierwszego piętra. Całość została zakomponowana w duchu klasycyzmu. Detal architektoniczny- opaski okienne, gzymsy, płaski tynk bez boniowania. Do korpusu budowli, po obu stronach elewacji bocznych zostały dobudowane parterowe pawilony. Pałac stanowi przykład typowego dla Mazowsza typu rezydencji wiejskiej. Układ wnętrz dwutraktowy z sienią na osi. Na parterze część reprezentacyjna, piętro zajmują pomieszczenia prywatne.

Park

Powstanie parku przypisuje się Janowi Chrystianowi Suchowi. Był to rozległy park krajobrazowy o silnie zarysowanym planie regularnym.

Inne

Wolno stojące oficyny powstałe w połowie XIX wieku

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.