Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Drwalew
M. E. Wojciechowscy
Miniatura DrwalewMiniatura DrwalewMiniatura DrwalewMiniatura DrwalewMiniatura Drwalew

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Michał JakobielskiJarosław Bochyński

Drwalew

Województwo:mazowieckie
Powiat:grójecki
Gmina:Chynów
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy z poł. XIX w., nr rej.: 350/A/62 z 2.02.1962, 45/A z 28.04.1980 oraz 534/A z 1.10.1993

Stan obecny

Dom, oficyny i park w dobrym stanie. Obiekt dostępny: centrum konferencyjne.

Historia

Pierwszym znanym właścicielem Drwalewa był cześnik inowrocławski Józef Kamierowski zmarły w 1815 roku. Zapewne on był też fundatorem założonego na początku XIX wieku parku krajobrazowego zrealizowanego rzekomo według projektu Jana Chryzostoma Szucha. Po śmierci Józefa majątek odziedziczył jego syn Franciszek (zmarły 1829) , potem wnuk Dominik , który osiadł w Drwalewie w 1836 roku już w nowym pałacu wybudowanym w stylu klasycystycznym wg projektu Fryderyka Alberta Lessela (architekt rządowy czasów Królestwa Polskiego). Po śmierci Dominika (22 VI 1851) majątek dziedziczy jego syn Bolesław , który w latach 90 XIX wieku sprzedaje Drwalew Krzywoszewskim. W tym czasie dobra Drwalew składały się z folwarków Drwalew i Lasopole oraz wsi Drwalew. Całość liczyła około 1400 morgów. Od 898 do 1908 roku majątek należy do Filipkowskich, a potem przez krótki czas Feliksa Mysyrowicza, Stanisława Pruszkowskiego i Mieczysława Longchamps.W 1928 Drwalew wraz z wybudowaną w międzyczasie fabryką krochmalu kupił Henryk Klawe. Przekształcił on krochmalnie w fabrykę farmaceutyczną.
Po II WŚ majątek upaństwowiono. Stał się własnością Ministerstwa Rolnictwa i przez lata pełnił różne funkcje – ośrodka szkoleniowego, hotelu robotniczego, ośrodka wypoczynkowego, stołówki, przedszkola. W 1962 przeszedł generalny remont. W 1989 był własnością Zakładów Przemysłu Bioweterynaryjnego w Drwalewie W 1999 r. posiadłość w Drwalewie stała się własnością Filipa Bartłomieja Szymańskiego. Nowy gospodarz podjął w pałacu niezbędne roboty budowlane, takie jak: wykonanie izolacji ścian, pogłębienie piwnic, naprawa dachu, założenie instalacji centralnego ogrzewania, ułożenie nowych posadzek i podłóg. Równocześnie rozpoczęto adaptację pomieszczeń do funkcji reprezentacyjno-hotelowej i teraz pałac jest w ten sposób wykorzystywany. Właściciel miał w 2018 roku problemy z prawem - W pewnym momencie pałac był wystawiony na sprzedaż ; za 8900000 zł można było kupić 3500m2 pałacu (80 pokoi) i 61900m2 działki . (Jarosław Bochyński 2023)

Opis

Pałac wzniesiono na planie prostokąta, murowany z cegły i otynkowany, piętrowy, z poddaszem krytym czterospadowym dachem o połaciach z blachy. Elewacja frontowa siedmioosiowa z trzy osiowym ryzalitem umieszczonym centralnie. Ryzalit poprzedzony czterokolumnowym, jońskim porykiem, dźwigającym trójkątny szczyt. Symetrycznie na elewacji ogrodowej został umieszczony ryzalit trzy osiowy, z dostawionym do niego półkolistym portykiem dźwigającym taras pierwszego piętra. Całość została zakomponowana w duchu klasycyzmu. Detal architektoniczny- opaski okienne, gzymsy, płaski tynk bez boniowania. Do korpusu budowli, po obu stronach elewacji bocznych zostały dobudowane parterowe pawilony. Pałac stanowi przykład typowego dla Mazowsza typu rezydencji wiejskiej. Układ wnętrz dwutraktowy z sienią na osi. Na parterze część reprezentacyjna, piętro zajmują pomieszczenia prywatne.

Park

Powstanie parku przypisuje się Janowi Chrystianowi Suchowi. Był to rozległy park krajobrazowy o silnie zarysowanym planie regularnym. Rozciągał się na zachód od pałacu. Na osi prostokątna polana, w głębi resztki szpalerów oraz dwa prostokątne stawy. Od frontu owalny podjazd

Inne

Wolno stojące oficyny powstałe w połowie XIX wieku
Zdjęcia z 1997 roku - Anna Szałygin

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.