Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Czersk
zdjęcie Beata Osowiec 2010
Miniatura CzerskMiniatura CzerskMiniatura CzerskMiniatura CzerskMiniatura CzerskMiniatura CzerskMiniatura CzerskMiniatura CzerskMiniatura CzerskMiniatura CzerskMiniatura CzerskMiniatura CzerskMiniatura Czersk

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Czersk

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Beata OsowiecRafał TerknerWaldemar PotulnyJarosław Bochyński

Czersk

Województwo:mazowieckie
Powiat:piaseczyński
Gmina:Góra Kalwaria
Rodzaj obiektu:Zamek

Rejestr zabytków

Obiekt:ruiny zamku, XIII/XIV w., nr rej.: 1009/116 z 25.01.1958

Historia

Zamek został wybudowany w 1388 roku przez księcia mazowieckiego Janusza I Starszego. Budowa trwała do początku XV wieku, jednak w latach późniejszych odbyły się jeszcze trzy przebudowy. W XV wieku właścicielem zamku stał się wnuk Janusza I Starszego Bolesław IV, w latach późniejszych wchodził w posiadanie innych książąt mazowieckich. Po przyłączeniu Czerska do Korony zamek stał się własnością królowej Bony.
Podczas potopu szwedzkiego zamek zostaje wysadzony w powietrze. W latach 60 tych XVIII wieku próbuje go odbudować marszałek F. Bieliński. Po upadku Rzeczpospolitej zamek zostaje opuszczony i wykorzystywany jako kamieniołom. Po wojnie przeprowadzono badania naukowe pozwalające zrekonstruować pierwotny wygląd założenia. Zamek zabezpieczony jako trwała ruina przeznaczony jest dla turystów.

Opis

Zamek został umieszczony na planie regularnego czworoboku, tak też przeprowadzone zostały mury obwodowe. Zamek został wyposażony w dwie wieże obronne. Jedna na południowym wschodzie, druga na zachodzie. Na północy obok muru usytuowany był budynek mieszkalny.
Znajdował się on tuż przy bramie wjazdowej. Rozpoznano też drugi budynek przy murze południowym oraz kaplicę wolnostojącą na dziedzińcu. Zachowała się wieża bramna. Można w niej rozpoznać wnękę, w której chował się most zwodzony, wysoką furtkę dla ruchu pieszego, oraz trzy izby o funkcji mieszkalnej i obronnej.
Wieża południowa była przeznaczona na więzienie, do piętra korony murów wiodły schody schowane w grubości murów. W wieży zachodniej zachowało się wejście na poziomie dziedzińca. Zachował się również łącznik zespalający ścieżki biegnące wzdłuż murów obwodowych zamku.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.