Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się
Miniatura Czeberaki
lata 90, zdjęcie Jarosław Bochyński
Miniatura CzeberakiMiniatura CzeberakiMiniatura Czeberaki

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.2097, 22.8573

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Michał JakobielskiJarosław Bochyński

Czeberaki

Województwo:mazowieckie
Powiat:łosicki
Gmina:Stara Kornica
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworsko-parkowy, XIX w., 1913 r., nr rej.: A-137 z 31.12.1983 oraz 20.08.2001

Stan obecny

Dwór w rękach prywatnych, odbudowany i przebudowany . Park w przyzwoitym stanie. Obiekt niedostępny, widoczny z większej odległości.

Historia

Dwór został wybudowany na początku XX wieku na polecenie rodziny Bądzyńskich. W roku 1913 w wyniku przebudowy dwór został pozbawiony pierwotnych cech stylowych. W XVIII wieku miejscowy majątek należał do Turskich. W roku 1857 przeszedł w posiadanie Franciszka Wierusz- Kowalskiego. Od 1871 należał do rodziny fundatorów i taki stan rzeczy utrzymał się aż do przejęcia majątku przez skarb państwa. W roku 1909 właścicielem dworu był Stefan Bądzyński a pod koniec lat 20 tych XX wieku jego sukcesorzy. Majątek liczył wówczas 235 hektarów. W 1907 roku we dworze urodził się Tadeusz Bądzyński syn Stefana porucznik Wojska Polskiego. Został zamordowany w Katyniu w 1940 roku. Obecnie dwór znajduje się w posiadaniu prywatnym i jest w trakcie odbudowy. W okolicy znajduje się park w przyzwoitym stanie.

Opis

Dwór murowany z cegły i otynkowany, posadowiony na planie prostokąta, o regularnej bryle składającej się ze skrzydła parterowego oraz dostawionego do niego prostopadle skrzydła piętrowego. Dwór podpiwniczony, nakryty dachami dwuspadowymi o połaciach krytych blachą. Elewacja frontowa skrzydła parterowego 5 osiowa z wejściem głównym umieszczony na skrajnej osi od lewej strony. Na elewacji bocznej umieszczono prostokątną sionkę z dodatkowym wejściem do dworu. Powyżej w trójkątnym szczycie umieszczono wyjście na taras nad sionką. Elewacja boczna skrzydła prostopadłego wychodząca na front dwuosiowa z prostokątnymi otworami okiennymi, zwieńczona trójkątnym szczytem z oculusem oddzielonym od reszty elewacji gzymsem koronującym z uwydatnionymi bardziej rozbudowanym profilem narożami. Wystrój architektoniczny ograniczony do boniowania narożnego w partii skrzydła bocznego oraz profilowanych gzymsów koronujących. Całość jednak pozbawiona wyraźnych cech stylowych.

Park

Park.

Inne

zdjęcie współczesne - dworypogranicza.pl
zdjęcie lata 90 - wikipedia

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Marlena O.7 lat i 7 miesięcy temu
Znam ten dworek. Szkoda że nie można teraz go zobaczyć. Kiedyś Był piękny. Moi rodzice mieli tam swoje wesele, a moja mama uczęszczała tam do szkoły. Bo w latach 50 i chyba 60 była tam szkoła.Ja pamiętam że w latach 80 odbywały się tam różne uroczystości. Wiem że bardzo się ten dworek zmienił. Szkoda, że tak umiera historia naszego regionu.