Skatalogowanych zabytków: 11295
Zarejestruj się
Miniatura Czarnów
2011, zdjęcie Tymoteusz Słowikowski
Miniatura CzarnówMiniatura CzarnówMiniatura CzarnówMiniatura Czarnów

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Czarnów

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Michał JakobielskiTymoteusz SłowikowskiJarosław Bochyński

Czarnów

Województwo:mazowieckie
Powiat:gostyniński
Gmina:Pacyna
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski z 1 poł. XIX w., nr rej.: 1145 z 22.05.1975

Stan obecny

Obecnie znajduje się tam Powiatowy Dom Pomocy Społecznej. Dom i park w bardzo dobrym stanie. Obiekt niedostępny, słabo widoczny z większej odległości.

Historia

Czarnów nierozłącznie związany jest z wsią Kąty (Konty). Do lat 50 XIX wieku folwark Czarnów był częścią majątku Kąty (Konty). W pierwszej połowie XIX wieku na przeciwległych krańcach wsi Kąty powstały dwa dwory dla dwóch braci Czarneckich. Dwór w zachodniej części wsi należał do Witolda Czarneckiego a we wschodniej do jego brata. W połowie XIX wieku wieś Konty została podzielona , Zachodnia część otrzymała nazwę Kąty a wschodnia Czarnów.
Według Słownika Geograficznego Królestwa Polskiego w 1882 roku wieś i folwark Kąty liczyły 14 domów i9 283 mieszkańców. Tenże Słownik podaje że w 1880 roku: „Czarnów – folwark, powiat gostyniński, gmina i parafia Pacyna, oddzielony od dóbr Kąty pod Pacyną, na rozległości 410 morgów w tym gruntów ornych i ogrodniczych 215 morgów, łąk 160 morgów, pastwisk 32 morgi, wody 2 morgi, nieużytków i placów 11 mórg, budynków murowanych 4, drewnianych 8, 2 stawy, kanał Przysowa miedzy łąkami z pokładami torfu.”.
Według Katalogu Zabytków Sztuki w Polsce dwór Czarnów został zbudowany w 1882 roku, prawdopodobnie dla rodziny Łęczyńskich.
W 1930 roku należał do Teodora Kozłowskiego .
Po zakończeniu II wojny światowej we dworze mieszkali ludzie, którzy otrzymali działki przyzagrodowe z reformy rolnej. Przebywali w pałacu do 1947 roku. Zespół dworsko – pałacowy przejęła Służba Zdrowia – Szpital Psychiatryczny w Gostyninie, gdzie utworzono oddział dla psychicznie chorych, który przemianowano na „Państwowy Zakład dla Umysłowo Niedorozwiniętych do Pracy”. W chwili obecnej mieści się tu Powiatowy Dom Pomocy Społecznej. (Jarosław Bochyński)
.

Opis

Budynek murowany z cegły, otynkowany, parterowy, siedmioosiowy z trójosiowym piętrowymi częściami środkowymi zwieńczonymi trójkątnymi szczytami i z mieszkalnym poddaszem. Od zachodu nowsza parterowa prostokątna przybudówka. Pośrodku elewacji frontowej czterokolumnowy portyk toskański podtrzymujący taras pierwszego piętra, przed ryzalitem ogrodowym taras. Układ wnętrz dwutraktowy z korytarzem pośrodku w częściach bocznych. Dach naczółkowy, nad częścią piętrową dwuspadowy, kryty blachą. Od wschodu nowe żelazne schody zewnętrzne prowadzące na poddasze.

Park

Pozostałości parku krajobrazowego.

Inne

Zdjęcia z 2016 roku - http://www.pdps-czarnow.eu
Zdjęcia z 1986 roku - Elżbieta Posłuszny
Zdjęcia z 1987 roku - p. Gurowska

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.