Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Czaplice Wielkie
2012, zdjęcie Ewa Łukasiak
Miniatura Czaplice WielkieMiniatura Czaplice Wielkie

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Ewa ŁukasiakMarek Kujawa

Czaplice Wielkie

Groß-Tschaplitz

Województwo:mazowieckie
Powiat:przasnyski
Gmina:Chorzele
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Własność prywatna. Dom nr 4

Historia

Dwór z pocz. XX w.
Czaplice to wieś mocno rozciągnięta w kierunku wschód-zachód, na którą składają się (lub składały) części: Miłki, Kurki, Baki, Piłaty, Furmany i Wielkie. Wieś od kilkuset lat leżała na terenach Mazowsza, zaledwie kilka kilometrów na południe od odwiecznej granicy prusko-słowiańskiej (mazowieckiej). Interesujący nas dworek wybudowany został w południowej części Czaplic Wielkich, zaś na wschód od niego założono niewielki park krajobrazowy. W XIX w. na Czaplice składała się wieś szlachecka i włościańska. Leżała ona w gminie i parafii Szczepankowo, w pow. łomżyńskim. W 1827 r. we wsi znajdowało się 8 domów z 59 m-cami. Majętność nabyta w 1879 r. za 13,75 tys. srebrnych rubli miała 361 mórg powierzchni, na co składało się 269 m. ziem uprawnych, 54 m. łąk i pastwisk, 26 m. lasu i 12 m. nieużytków. Folwark oprócz dworu posiadał 3 budowle murowane i 10 drewnianych. W części wsi zwanej "Osobne" mieszkało 6 osadników z 5 morgami gruntu. Folwark rozparcelowano zapewne w okresie międzywojennym. Po 2. wojnie światowej Czaplice stały się typową wsią chłopską.
Źródła:
Geoportal;
2791_Flammberg_IX.1944_UW.jpg;
Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich... 1880-1902

Opis

Budynek drewniany, wybudowany na planie prostokąta w dłuższej osi N-S, wejściem zwrócony na zachód. Parterowy, nakryty mansadrowym dachem, w górnej części dwu, dolnej czterospadowym. W fasadzie dwuosiowa wystawka, w tylnej elewacji dwie prostokątne lukarny.

Park

Pozostałości parku krajobrazowego z XX w. o pow. ok. 0,6 ha. Park nie posiada odrębnej działki ew. (Geoportal, 29.03.2017 r.).

Inne

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.