Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Chotycze
Zdjęcie Napoleon 2009
Miniatura ChotyczeMiniatura ChotyczeMiniatura ChotyczeMiniatura ChotyczeMiniatura Chotycze

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Michał Jakobielskijacek jack1234jackJarosław Bochyński

Chotycze

Województwo:mazowieckie
Powiat:łosicki
Gmina:Łosice
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, nr rej.: A-159 z 7.04.1986

Stan obecny

Dom w trakcie gruntownej odbudowy. Park w przyzwoitym stanie. Obiekt niedostępny, częściowo widoczny jedynie w zimie. Własność prywatna.

Historia

Dwór został wybudowany około 1830 roku dla rodziny Wężyków. Pod koniec XIX wieku został przebudowany najprawdopodobniej na polecenie nowych właścicieli Węglińskich. W XVI wieku miejscowy majątek był własnością Kiszków, potem należał do Zabrzezińskich i Iliniczów. Na początku XIX wieku majątek przeszedł w posiadanie Wężyków między innymi Ignacego Wężyka. Pod koniec XIX wieku majątek nabyli Węglińscy. Pod koniec lat 20 tych XX wieku właścicielką majątku liczącego 600 hektarów była Maria Węglińska. Ostatnim właścicielem majątku był drugi mąż Marii Władysław Jasiński. Obecnie dwór stanowi własność prywatną. Obiekt w stanie ruiny ale w trakcie odbudowy. W otoczeniu park w przyzwoitym stanie.

Opis

Dwór murowany z cegły i otynkowany, posadowiony na planie prostokąta, o regularnej bryle, parterowy, podpiwniczony, z mieszkalnym poddaszem nakrytym dachem dwuspadowym. Pod koniec XIX wieku w wyniku przebudowy trójosiowe ryzality umieszczone na elewacjach wzdłużnych korpusu zostały nadbudowane i zwieńczone wysokimi trójkątnymi, ceglanymi szczytami w układzie schodkowym, dekorowanymi lizenami, ostrołukowymi blendami i sterczynami. Podobnie udekorowane zostały szczyty elewacji bocznych. Elewacja frontowa 9 osiowa z 3 osiowym ryzalitem centralnym z balkonem na wysokości piętra. Wystrój elewacji ograniczony do dekoracji w tynku obecnie słabo czytelny w wyniku degradacji dworu. Całość skomponowana w duchu klasycyzmu i neogotyku w odcieniu północno-wschodnim.

Park

Park krajobrazowy.

Inne

Oficyna.
Zdjęcia z 2014 roku - Jan Maraśkiewicz.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.