Skatalogowanych zabytków: 11295
Zarejestruj się
Miniatura Chojnowo
2004, zdjęcie Mariusz Mysiakowski
Miniatura ChojnowoMiniatura ChojnowoMiniatura ChojnowoMiniatura ChojnowoMiniatura ChojnowoMiniatura ChojnowoMiniatura Chojnowo

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Chojnowo

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Mariusz MysiakowskiJarosław BochyńskiAndrzej Kwasik

Chojnowo

Województwo:mazowieckie
Powiat:przasnyski
Gmina:Czernice Borowe
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, nr rej.: A-280 z 14.05.1994

Stan obecny

Muzeum regionalne

Historia

Dwór wybudowany w III ćwierci XIX wieku. Wiązać więc to można z rodziną Kamińskich możliwe, że ze Stanisławem.Około 1856-57 majątek zakupił Teodor Chełchowski i od tego czasu do lat trzydziestych związany jest z rodziną Chełchowskich. W 1907 roku należał do Stanisława Chełchowskiego, prezesa Centralnego Towarzystwa Rolniczego w Królestwie Polskim. . Podczas pierwszej wojny światowej jako jeden z nielicznych przetrwał w stanie nienaruszonym. Pełnił w tym okresie rożne funkcje nawet przejściowego szpitala polowego dla żołnierzy armii carskiej. W latach trzydziestych (1935) majątek przechodzi w posiadanie rodu Bojanowskich.
Podczas drugiej wojny światowej w dworze wybucha pożar, szczęśliwie ugaszony przez Czernicką Straż. W 1945 r. zgodnie z dekretem PKWN majątek razem z dworem zostaje przejęty na rzecz skarbu państwa, początkowo w dworze mieści się szkoła dwuklasowa, a później dyrekcja PGR Chojnowo oraz mieszkania pracownicze. Po 1991 r. dwór przechodzi na własność Agencji Rolnej Skarbu Państwa i razem z ziemią popegeerowską zostaje wydzierżawiony. Roszczenia co do nieruchomości zgłosili poprzedni właściciele - rodzina Bojanowskich. Dnia 28.02.2011 r. dwór został przekazany przez Agencję Nieruchomości Rolnych Gminie Czernice Borowe. Od września 2013 r. Gmina Czernice Borowe przy współpracy z organizacjami pozarządowymi, prowadziła prace konserwatorsko-restauratorskie dworu, a także rewitalizację terenu podworskiego. 23 stycznia 2016 roku zostały uroczyście otwarte podwoje tego obiektu.

Opis

Dwór murowany z cegły i otynkowany, posadowiony na planie prostokąta, podpiwniczony, parterowy, z mieszkalnym poddaszem przekrytym dachem dwuspadowym o połaciach pobitych blachą. Elewacja frontowa 7 osiowa z wejściem głównym umieszczonym na osi głównej. Wejście umieszczone w szerokim otworze dekorowanym dwoma płycinowymi lizenami oraz neogotycką stolarką. W wejściu umieszczono 4 smukłe kolumienki kompozytowe. Przed wejściem umieszczono otwarty taras z żeliwną balustradką. Wystrój elewacji ograniczony do gzymsu podokiennego oraz płycinowych lizen narożnych. Układ wnętrz dwutraktowy z obszerną sienią pośrodku traktu frontowego. Całość skomponowana w duchu późnego klasycyzmu.

Park

Pozostałości po parku krajobrazowym ze stawem z 2 poł. XIX w.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Tomasz Lisiecki3 lata i 9 miesięcy temu
Trochę się tu zmieniło. Opis jest nieaktualny. Dworek jest wyremontowany, a siedzibę znalazło tu muzeum regionalne z dwoma ciekawymi ekspozycjami. Organizowane są tu również liczne spotkania oraz imprezy plenerowe. Oby więcej można było przeczytać tu takich informacji. Dla zainteresowanych:
https://www.facebook.com/pg/dworwchojnowie/posts/
Marek Kujawa3 lata i 9 miesięcy temu
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaktualizował Pan opis. Służy do tego opcja "zasugeruj zmiany".
Jarosław Bochyński6 miesięcy temu
Troszkę uzupełniłem i zaktualizowałem wpis
Marek Kujawa6 miesięcy temu
Super. Bardzo dziękujemy!
Jarosław Bochyński6 miesięcy temu
Nie ma za co panie Marku. Przez ostatnie 2 miesiące podłubałem w ponad 50 zabytkach Mazowsza. W tym tempie przelecę przez Mazowsze po jakiś 10 latach i będzie można aktualizować od nowa ;-)
Bogdan Adler6 miesięcy temu
Ja bym nieśmiało namawiał również do korekty danych geolokalizacyjnych obiektów ... :-)
Jarosław Bochyński5 miesięcy temu
Panie Bogdanie , proszę śmiało poprawiać. Będzie szybciej a ja nie będę musiał szukać okularów ;-)
Bogdan Adler5 miesięcy temu
Spoko ! Te do których koryguję opisy lub dodaję fotki - poprawiam od lat ! Byłoby szybciej - gdyby inni zadali sobie też trochę trudu .. :-)
Jarosław Bochyński5 miesięcy temu
"Inni" też sobie wielokrotnie zadali ten trud...