Skatalogowanych zabytków: 11266
Zarejestruj się
Miniatura Brzeźno
Zdjęcie Napoleon 2008

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.9028, 21.5998

Brzeźno

Województwo:mazowieckie
Powiat:ostrołęcki
Gmina:Goworowo
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, XVIII-XIX w., nr rej.: A-393 z 18.11.1959 27.01.1984

Historia

Pałac powstał około 1900 roku na zlecenie ówczesnego właściciela Macieja Marchwickiego. Projekt sporządził znany warszawski architekt Leandro Marconi. Pierwsza odnotowana wzmianka o wsi pochodzi z XV wieku. W ręce inicjatorów budowy pałacu dostała się w roku 1848. W posiadaniu tej rodziny majątek pozostawał aż do 1945 roku.
Pałac powstał w okresie nawiązań do twórczości doby stanisławowskiej. Poprzez takie odwoływania starano się przypomnieć okres schyłku niepodległej Rzeczpospolitej i ducha ówczesnej sztuki. Tu mamy bezpośrednie nawiązania do architektury pałacu natolińskiego jak i pałacu Na Wyspie w Łazienkach w postaci pękatych balkoników rokokowych w elewacji frontowej i ogrodowej. Motywy te były powtarzane przez Leandra Marconiego również w innych obiektach.

Opis

Budowla klasycystyczna, stylem nawiązująca do architektury doby stanisławowskiej. Wzorem projektu stał się pałac na warszawskim Natolinie. Na planie prostokąta, z siedmioosiową elewacją urozmaiconą czterokolumnowym, korynckim portykiem, dźwigającym belkowanie, gzyms koronujący oraz attykę. Portyk na planie elipsy. Po stronie ogrodu trójboczny ryzalit zamykający salon. Elewacje boczne urozmaicone parterowymi przybudówkami. Wnętrza o układzie dwutraktowym z hallem i salonem na osi. Wystrój wnętrz to klasycystyczne sztukaterie i stolarka. W salonie neorenesansowy strop belkowany. Pałac cieszy się niezwykłą starannością wykończenia kojarzoną z twórczością architekta.

Park

Park.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.