Skatalogowanych zabytków: 11276
Zarejestruj się
Miniatura Brudzeń Duży
2012, zdjęcie Marcin Skowroński
Miniatura Brudzeń DużyMiniatura Brudzeń DużyMiniatura Brudzeń DużyMiniatura Brudzeń DużyMiniatura Brudzeń Duży

Lokalizacja

Współrzędne - GPS - (zapis dziesiętny):52.6683, 19.5041

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marcin Skowroński

Brudzeń Duży

Województwo:mazowieckie
Powiat:płocki
Gmina:Brudzeń Duży
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, XIX/XX w., nr rej.: 469 z 14.11.1978

Stan obecny

Szkoła.

Historia

Budowany na początku XX wieku staraniem Włodzimierza Nikazego Rościszewskiego, właściciela miejscowości. Dobra weszły w posiadanie rodziny Rościszewskich dopiero w 1872 roku. Wcześniej, od połowy XVI wieku majątek przechodził w posiadanie różnych właścicieli. Po II Wojnie Światowej we dworze mieściła się najpierw Milicja i Urząd Bezpieczeństwa, potem zaś przedszkole i szkoła. W latach 80-tych szkoła zyskała nowy budynek na tyłach dworu i została skomunikowana z nim łącznikiem. W 2011 roku dwór przeszedł generalny remont połączony z wymianą stropów oraz przekształceniem układu wnętrz.

Opis

Obecny dwór to nowy budynek wybudowany po pożarze zabudowań gospodarczych starego modrzewiowego budynku. Właściciel wraz z odbudową zabudowań gospodarczych wzniósł nowy dwór skomponowany w duchu klasycyzmu. Budynek wzniesiony został z cegły, lica ścian zostały otynkowane a całość posadowiona na cokole z kamieni polnych. Budowla piętrowa, częściowo podpiwniczona, w planie prostokątna. Po obu stronach elewacji wzdłużnych zaprojektowany został piętrowy ryzalit zwieńczony trójkątną ścianą szczytową. Od strony frontowej ryzalit ten wyposażony jest w czterokolumnowy portyk toskański, dźwigający taras na wysokości pierwszego piętra. Historycznie dwór wyposażony był w werandę po prawej stronie planu. Została ona jednak po wojnie zabudowana, najprawdopodobniej dla potrzeb nowej funkcji budynku. Po lewej stronie zaś znajduje się przybudówka pierwotnie mieszcząca kancelarię właściciela dworu. Wnętrza o układnie dwutraktowym, rozdzielona korytarzem i sienią na osi. Dach nad korpusem dworu dwuspadowy nad przybudówką czterospadowy.

Park

Pozostałości parku z połowy XIX wieku. Układ przestrzenny parku tworzyły pierwotnie dwór, dziedziniec wjazdowy przed jego wschodnią elewacją ? z trawnikiem i niską zielenią, ogród ozdobny z pojedynczymi drzewami wokół dworu i dziedzińca, alejki spacerowe w układzie kwaterowym (w tym opisana przez przyjaciela domu Rościszewskich, poetę Bernarda Muszyńskiego, a nie zachowana do dziś leszczynowa aleja ? tunel), szpalery drzew, staw w północno-wschodniej części parku. Drzewostan parku to gatunki pochodzenia rodzimego. Teren parku nie był nigdy ogrodzony; jego granice wyznaczały zadrzewienia obrzeżne i grobla wzdłuż granicy północnej.
Po wojnie zaniedbany park sukcesywnie dziczał. W latach 80-tych w części parku na tyłach dworu powstał budynek nowej szkoły wraz z infrastrukturą. Na początku lat 90-tych w zachodniej części parku wycięto pozostałości sadu oraz jedną z alei spacerowych uzyskując w ten sposób teren pod szkolne boisko. Dziś w uporządkowanej już resztce założenia parkowego zachowały się nieliczne pozostałości alejek spacerowych, szpalery obrzeżnych zadrzewień w części zachodniej i północnej oraz pojedyncze drzewa, w tym zlokalizowany przed dworem rozłożysty buk, będący pomnikiem przyrody.

Inne

Z dworskiego kompleksu folwarcznego, zlokalizowanego na południowy zachód od parku, istniały jeszcze do niedawna: stodoła, spichlerz, obora i wozownia. W ostatnim czasie (rok 2010) wyburzono część zabudowań gospodarczych, a te obiekty które pozostały znajdują się w stanie daleko posuniętej ruiny. Wydaje się że prywatnym właścicielom, w rękach których pozostają pozostałości kompleksu folwarcznego, nie zależy na zachowaniu tych obiektów. Należy się spodziewać, że w najbliższym czasie po dworskim folwarku nie pozostanie żaden ślad.
W nieco większej odległości od dworu, na skraju lasu zachował się jeszcze budynek dworskich czworaków ? do dziś zamieszkiwany.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Andrzej SZYMAŃSKI11 lat i 2 miesiące temu
Obecnie kończy się tam remont szkoły, która jest w obiekcie.
Andrzej Szymański8 lat i 7 miesięcy temu
Obiekt odnowiony, park też.
Jerzy S.2 miesiące temu
Poprawne współrzędne: 52.665076, 19.507233