Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Brochów
Zdjęcie Viola Czyżewska 2011
Miniatura BrochówMiniatura BrochówMiniatura BrochówMiniatura Brochów

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Jarosław Bochyński

Brochów

Dwór Lasockich

Województwo:mazowieckie
Powiat:sochaczewski
Gmina:Brochów
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, k. XVIII, XIX w., nr rej.: 1231-A z 8.08.1984

Stan obecny

Teraz właścicielem terenu jest Wojskowa Akademia Techniczna. Jakiś większych prac nie widać pojawił się za to płot, tablice „Teren wojskowy” , a obiektu strzeże pies ogólnowojskowy. (2021)

Historia

Historia Brochowa sięga co najmniej II połowy XII wieku – wymieniany jest wówczas w dokumentach jako własność niejakiego Żyrona, wielkorządcy Mazowsza i Kujaw oraz jego syna Żyry Olta, który nadał Brochów klasztorowi w Czerwieńsku. Z tego powodu wiązany był później z Czerwińskiem, od 1304 był własnością rodu Prawdziców, a następnie Brochowskich herbu Prawdzic W XVII wieku jego właścicielami stali się Lasoccy. Olbracht Adrian Lasocki nadał Brochowowi prawo miejskie w 1667 roku, Miejscowość była wielokroć niszczona, m.in. w czasie potopu, wojen napoleońskich, I wojny światowej (1915) i II wojny światowej (bitwa nad Bzurą). W Brochowie znajduje się zabytkowy, renesansowy kościół parafialny pw. św. Rocha i św. Jana Chrzciciela, zbudowany w latach 1551–1561 i 1596 z fundacji Jana Brochowskiego, wojskiego warszawskiego, właściciela wsi, i jego rodziny. Twórcą kościoła był Jan Baptysta Wenecjanin. Jest on trójnawową bazyliką flankowaną trzema dużymi, cylindrycznymi wieżami. Wokół kościoła biegnie dwukondygnacyjny ganek tunelowy ze strzelnicami. W XVII wieku kościół został nieznacznie przebudowany, otoczono go murem z bastionami i fosą. W 1806 w kościele tym ślub wzięli Mikołaj Chopin i Tekla Justyna z Krzyżanowskich, rodzice Fryderyka Chopina, który również tutaj był chrzczony. Dwór, który obecnie znajduje się przy kościele nie pochodzi z czasów świetności rodu Lasockich, a tym bardziej Brochowskich. Należy jednak przypuszczać, że Brochowscy na pewno mieli w Brochowie jakąś okazałą siedzibę rodową. Mieszkali w niej zapewne potem również Lasoccy. Może go nawet przebudowywali. Obecnie dwór stanowi próbę rekonstrukcji tego z początków XIX w. Po 1820 r. Jan Nepomucen Lasocki ufundował parterowy, niewielki dwór z gankiem na osi. Najprawdopodobniej, w latach 1886-1890 dwór został przebudowany przez Jana Pawła Stanisława Lasockiego, przedostatniego Lasockiego na dobrach brochowskich. Dwór uległ zniszczeniu podczas I wojny światowej. W 1931 r. majątek został zlicytowany i trafił w ręce Franciszka Zdzisława Malanowskiego. Po II wojnie światowe dwór przeszedł na własność państwa i stanowił budynek użyteczności publicznej. Powoli niszczał... Pod koniec lat 80 XX w. dwór został przekazany Towarzystwu im. Fryderyka Chopina, które miało stworzyć Centrum Dydaktyczne - ale nie wyszło.

Opis

Budynek na planie prostokąta, parterowy, podpiwniczony, murowany z cegły, otynkowany, przekryty czterospadowym dachem z blachy, z oknami połaciowymi w formie wolich oczu oraz lukarn. Elewacja frontowa wyposażona w ryzalit środkowy w formie zabudowanego ganka, zwieńczonego trójkątną ścianą szczytową i dwuspadowym dachem. Skromna klasycystyczna dekoracja w kształcie gzymsów nadokiennych oraz boniowania narożnego. Elewacje urozmaicone żeliwnymi balkonami. Regularna bryła dworu została zakłócona poprzez dostawienie z lewej strony poprzecznego pawilonu.

Park

Pozostałości parku krajobrazowego

Inne

Zdjęcia archiwalne z 1967 roku - W. Galicki

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.