Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Baczki
2008, zdjęcie Mariusz Mysiakowski
Miniatura BaczkiMiniatura Baczki

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Mariusz Mysiakowski

Baczki

Województwo:mazowieckie
Powiat:węgrowski
Gmina:Łochów
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, XVIII-XIX w., nr rej.: 427/62 z 22.03 1962 oraz A-88 z 18.08.1982

Historia

Dwór rodziny Starzeńskich (inne źródła podają rodzinę Rozwadowskich) z połowy XVIII wieku. Dwór do dnia dzisiejszego zmienił wielu właścicieli. W latach 80- tych XX wieku oraz przed II Wojną Światową pełnił rolę pensjonatu domowego. Przed dworem murowany, XVII wieczny lamus. Legenda głosi, że po "potopie", w czasie prześladowań religijnych mieściła się w nim tajna kaplica ariańska, później loża masońska. Lamus z dworem miał być połączony tajemnym korytarzem, do którego wejście do dziś pozostaje zagadką. Dowodem jego istnienia jest pas ziemi, na którym nie rosną drzewa a krety nie robią kopców. Śladem obecności masonów we dworze jest pięcioramienna gwiazda umieszczona na żelaznym wejściu drzwi wejściowych.

Opis

Dwór drewniany o konstrukcji zrębowej z bali oszalowanymi deskami. Wyglądem nawiązuje do rozłożystych chałup drewnianych. Przykryty przysadzistym dachem naczółkowym, połacie pierwotnie kryte gontem, obecnie eternitem. Na osi elewacji frontowej ganek dodany w 1827 roku.

Park

Park o powierzchni 8 ha ukształtował podobno Roland Mique, twórca między innymi "wioski wersalskiej" dla królowej Francji Marii Antoniny. Zachowane aleje starodrzewia jesionowe, grabowe, lipowe.

Inne

Lamus z XVIII w.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.