Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Adamowizna
zdjęcie Viola Czyżewska 2011
Miniatura Adamowizna

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Michał Jakobielski

Adamowizna

Województwo:mazowieckie
Powiat:grodziski
Gmina:Grodzisk Mazowiecki
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, XIX/XX w., nr rej.: 993 A z 23.09.1980

Stan obecny

Filia Ośrodka Kultury Grodzisk Mazowiecki.

Działalność Dworku ukierunkowana jest na edukację i organizację wydarzeń kulturalnych - wystaw, koncertów, warsztatów, potańcówek na dechach czy plenerów malarskich. Większość tematów koncentruje się wokół obyczajów ziemiańskich, kultury i sztuki przełomu XIX i XX wieku. Obiekt dostępny jest do zwiedzania a przestrzeń parkowa otwarta dla spacerowiczów.

Przy odrobinie szczęścia można skosztować tradycyjnych podpłomyków z kuchni plenerowej albo ziołowej herbatki ze zbiorów z przydworkowego ogródka.

Tekst: Marta Bułat 2023

Historia

Dworek rodziny Chełmońskich, dawna rządcówka z poł. XIX w., przeniesiony z Kuklówki Zarzecznej ok. 1900 r. przez Adama Chełmońskiego, a następnie został złożony i posadowiony na skarpie nad brzegiem rzeki Mrowny. W 2006 roku został zakupiony przez gminę Grodzisk Mazowiecki od rodziny Chełmońskich. W 2017 roku gmina otrzymała dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na rewaloryzację Dworku i otaczającego go parku. Obiekt został oddany do użytku w listopadzie 2020 roku.

Opis

Drewniany budynek (ściany o konstrukcji ryglowej, stropy belkowo-deskowe, więźba dachowa płatwiowa z jętkami na ściankach stolcowych) w kształcie prostokąta o wymiarach w rzucie 14,42 m x 8,69 m, przekryty dachem kopertowym z pokryciem dachówką ceramiczną, parterowy z użytkową częścią poddasza (pokój mieszkalny z dużym drewnianym balkonem podpartym kolumnami) i z dostawionym gankiem kolumnowym, w którym zlokalizowano główne wejście do budynku, i układem pomieszczeń w amfiladzie ? nawiązuje prostotą formy i konstrukcji do XVII-XVIII w. ?dworu polskiego?.

Park

Budynek jest usytuowany na dużej działce o bardzo zróżnicowanej rzeźbie, ze zbiornikiem i dwoma ciekami wodnymi. Na działce znajduje się unikatowy park krajobrazowy, o historycznych założeniach, porośnięty bogatym starodrzewem mieszanym. W otoczeniu budynku krzewy ozdobne.

tekst: Michał Jakobielski 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Czeslaw Piotrowski10 lat i 2 miesiące temu
I co dalej z tym objektem?
Czy to jest do sprzedania, czy do podarwania , czy mozna to spalic?
O co tu chodzi z tymi ogloszeniami w internecie?