Grzmiąca - Zamek Rogowiec
Hornschloss
Województwo:dolnośląskie
Powiat:wałbrzyski
Gmina:Głuszyca
Rodzaj obiektu:Zamek
Powiat:wałbrzyski
Gmina:Głuszyca
Rodzaj obiektu:Zamek
Rejestr zabytków
Obiekt:zamek ?Rogowiec?, nr rej.: 675 z 30.03.1960Stan obecny
Ruiny na szlaku turystycznym.Historia
Historia zamku rozpoczęła się w końcu XIII wieku. W lat 1292 i 99 pochodzą dokumenty wymieniające kasztelana zamku Reinska- dworzanina Bolka I. W XIV wieku zamek był rezydencją książąt świdnicko- jaworowskich. Podczas zatargu z Karolem Luksemburskim na zamku rezydował Bolko II. Na lata 1361- 74 przypada okres największego rozkwitu zamku. W tym czasie jego gospodarzem był ochmistrz dworu świdnickiego Mikołaj Bolcze. W roku 1392 zamek stał się własnością Czech a w wieku następnych był rezydencją rodów rycerskich. Przedstawiciele niektórych z nich, jak wzmiankowany w 1420 roku Franz Pogarell trudnili się rozbojem. W roku 1483 zamek został zniszczony i od tego czasu zaczął popadać w ruinę. Stało się to z inicjatywy Macieja Korwina w czasie kiedy warownia należała do rodziny Schellendorfów. Udanego podboju dokonał Georg von Stein.Opis
Zamek książąt świdnicko- jaworowskich ulokowany jest w pobliżu wsi Grzmiąca, na wyniosłym wzniesieniu wysokości 870 m n.p.m.. Założenie składa się z trzech członów: zamku górnego, między murza i zamku dolnego. Zamek został rozpoznany podczas przeprowadzenia badań terenowych. Zamek górny położony na skalistym plateau był posadowiony na planie zbliżonym do trójkąta. Jego powierzchnia wynosiła około 700 m. Na jego zachodnim wierzchołku wznosiła się wieża- bergfried o cylindrycznym kształcie i średnicy około 10 m. Wieża była lekko wysunięta poza obręb murów obwodowych. W pierwszym okresie funkcjonowania zamku, około roku 1292 założenie wypełnione było dwuskrzydłowym budynkiem posadowionym na planie odwróconej litery L.Budynek wznosił się wzdłuż murów obwodowych północnym i wschodnim. W narożu południowo wschodnim murów obwodowych umieszczono trójkątną ostrogę występującą z lica muru na około 1 m. Stanowiła ona substytut wieży z ostrzem. Drugi etap rozbudowy zamku przypada na czas XIV wieku. Zastąpiono wtedy wschodnie skrzydło budynku czworoboczną wieżą mieszkalną o wymiarach 9,2/11 m. Mury obwodowe zyskały dodatkowy element obronny w postaci półokrągłej baszty w północno wschodnim narożu. Na terenie międzymurza i zamku dolnego odkryto pozostałości po zabudowaniach pochodzących z czterech różnych etapów budowy. Założenie to wyposażone było w mury obwodowe, dwie baszty, czworoboczny budynek bramny oraz wapiennik na dziedzińcu.
Komentarze
Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.