Skatalogowanych zabytków: 11236
Zarejestruj się
Miniatura Ratno Dolne
2004, zdjęcie Zbigniew Kałwa
Miniatura Ratno DolneMiniatura Ratno DolneMiniatura Ratno DolneMiniatura Ratno DolneMiniatura Ratno DolneMiniatura Ratno Dolne

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 50.506, 16.4548

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Zbigniew KałwaGrzegorz SaramaGREGORIUS ...Andrzej Kwasik

Ratno Dolne

Niederrathen

Województwo:dolnośląskie
Powiat:kłodzki
Gmina:Radków
Rodzaj obiektu:Zamek

Rejestr zabytków

Zespół:zamkowy
Obiekt:zamek, nr rej.: 286 z 11.05.1951
Park:nr rej.: 897/WŁ z 25.06.1982

Historia

Zamek wznosi się na wzgórzu nad doliną rzeki Pośnej, w pobliżu rozstaju dróg do Ratna i Wambierzyc. Najwcześniejsza historia zamku nie została jad dotąd dostatecznie przebadana. Na przełomie XIV i XV wieku miejscowy majątek był w posiadaniu rodziny von Pannwitz. Budowę murowanej warowni datuje się jednak na ostatnie dekady XV wieku. Założenie posadowione było na planie prostokąta. W narożniku północno-zachodni znajdowała się masywna wieża posadowiona na planie kwadratu o boku 7,5 m.
Wjazd umieszczono tuż przy wieży w kurtynie północnej. W tym czasie dom mieszkalny był drewniany i wznosił się wzdłuż kurtyny południowej. W roku 1563 miały miejsce przekształcenie założenie zainicjowane przez ówczesnego właściciela zamku Balzera von Reichenbacha. W roku 1675 posiadłość przeszła w posiadanie Daniela Paschasiusa von Osterberga- majętnego szlachcica, inicjatora budowy zespołu kalwarii i ośrodka odpustowego w niedalekich Wampierzycach. Nowy właściciel zainicjował przebudowę późnogotycko-renesansowego założenia. W jej wyniku korpus został podwyższony a zabudowania zwieńczone attykami. W północno-wschodniej części dziedzińca zbudowano nowy dom. Następne prace budowlane zakrojone na większą skalę miały miejsce w II połowie XIX wieku. Wcześniej majątek kupili w 1854 roku von Johnston Und Krogerborn.
Rodzica zbudowała smukłą zachodnią wieżę, zmodernizowane zostały wnętrza zamkowe oraz dziedziniec. Przed zakończeniem II Wojny Światowej zabytek należał do Izy von Blanckart. Po zakończeniu działań wojenny w założeniu zamkowym urządzono dom wczasowy, który z powodu braku remontów został w latach 70 tych zlikwidowany. Obecnie zamek jest własnością prywatną. W roku 1997-98 zamek strawił pożar, najbardziej ucierpiały stropy i dach.

Park

Park, XVII, 2 poł. XIX w.

Inne

Oranżeria z końca XIX w., nr rej.: 897/WŁ z 25.06.1982
Mury oporowe, XVII, koniec XIX w, nr rej.: 897/WŁ z 25.06.1982

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Joy Grude8 lat i 9 miesięcy temu
Mój prapradziadek był woźnica do barona w Schloss Niederrathen w 19 wieku. Odwiedziłem ruiny zamku w 2011, i to jest bardzo smutne, aby zobaczyć jego aktualny stan. Jednak przez upadłego cegły i ciężkiego uszkodzenia strukturalnego, mogę jeszcze wyobrazić, jak piękne to było kiedyś!
My great-great grandfather was the coachman to the baron at Schloss Niederrathen during the 19th century. I visited the ruins of the castle in 2011, and it is very sad to see its current condition. However, through the fallen brick and severe structural damage, I could still imagine how beautiful it once had been!
Agnieszka Hulewicz8 lat i 9 miesięcy temu
Hi Joy, thanks for your comment! Hopefully, some day somebody will invest and rebuild that castle, it's beautiful..
Patrycja Pe.7 lat i 8 miesięcy temu
Zamek w Ratnie Dolnym jest na facebook\'u! Zapraszam wszystkich do polubienia fan page\'a, którzy kochają zabytki, a przede wszystkim fanów tego pięknego zamku.
https://www.facebook.com/pages/Zamek-Ratno-Dolne/532429546826413?fref=ts
Magdalena Sekuła5 lat i 10 miesięcy temu
Zachęcam do podpisania petycji Fundacji, która podejmuje działania w celu uratowania obiektu:
http://www.petycje.pl/petycjeSearch.php?titles=on&searchtext=zamku&kategoria=0®ion=0
renata sajenko3 lata i 8 miesięcy temu
Totalna ruina, aż płakać się chce, że można tak zapuścić piękny zamek...
GREGORIUS ...9 miesięcy temu
Az trudno uwierzyc, ze jeszcze w latach siedemdziesiatych ubieglego stulecia zamek byl osrodkiem wczasowym Zwiazku Nauczycielstwa Polskiego i w miare zadbany jak na tamte czasy...W tym roku musialem "walczyc z maczeta w dloni" by dojsc do murow....