Skatalogowanych zabytków: 11364
Zarejestruj się

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Rybnica Leśna - Zamek Radosno
Zdjęcie Joanna Kwoka

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Maciej AdamekJoanna Kwoka

Rybnica Leśna - Zamek Radosno

Województwo:dolnośląskie
Powiat:wałbrzyski
Gmina:Mieroszów
Rodzaj obiektu:Zamek

Rejestr zabytków

Obiekt:zamek ?Radosno?, nr rej.: 674 z 30.03.1960

Stan obecny

Relikty zamku z ruiną wieży.

Historia

Kamienne relikty zamku książęcego wznoszą się na północnym brzegu Suchawy, na wysokiej górze. Pozostałości warowni były analizowane przez J. Rozpędowskiego. Do naszych czasów z założenia przetrwały dolne fragmenty cylindrycznej wieży o średnicy 10 m.
Od 1995 roku ruiny poddane są szczegółowym badaniom naukowym, dzięki którym nasza wiedza na jego temat jest obszerniejsza. Ustalono przebieg muru obwodowego, położenie domu zamkowego zlokalizowanego w północnym narożniku, położenie czworobocznej wieży o wymiarach 6/6 m pełniącej najprawdopodobniej funkcję wieży bramnej. Warownia była czynna jedynie w epoce średniowiecza. A. Boguszewicz skłonny jest twierdzić, że w latach 1350 i 1355 warownia była w posiadaniu Reincza, Hansa i Jerislawa Swenkinveldów.
W roku 1356 zamek wykupił Karol IV. Później za kwotę 2300 kóp grodzy praskich przeszedł w posiadanie Herska z Rozlovicz. Następnie zamek był we władaniu księcia Bolka II a po jego śmierci wdowy po nim Agnieszki. Od 1388 roku budowla była własnością prywatną. W roku 1483 zamek został zdobyty przez wojska Macieja Korwin. W roku 1497 warownia została opuszczona. Wg J. Rozpędowskiego zamek powstawał dwuetapowo. Na pierwszą fazę datowaną około 1300 roku przypadło wzniesienie cylindrycznej wieży otoczonej drewniano-ziemnymi fortyfikacjami. Druga faza datowana na XIV wiek zaowocowała wzniesieniem obwodu murów obronnych oraz innych budynków.

Opis

Założenie zamkowe składało się z zamku właściwego zlokalizowanego na szczycie wzniesienia.
Zamek właściwy o wymiarach 17/30 m składał się z domu mieszkalnego od północnego-zachodu oraz wieży cylindrycznej. Wieża umieszczona była w najwyższym punkcie założenia w jego południowo-wschodniej części. Od południa do zamku właściwego przylegało przedzamcze o wymiarach 14/18 m. Obronność założenie wzmocniona była poprzez wykute w skale fosy o szerokości od 3,5 do 7 m. Głębokość fos dochodziła do 4 m. Obecnie najlepiej zachowanym elementem założenia jest cylindryczna wieża zachowana do wysokości 12 m. Wejście do niej znajduje się na wysokości około 4 m nad poziomem terenu.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.