Skatalogowanych zabytków: 11235
Zarejestruj się
Miniatura Stryszów
2017, zdjęcie Agnieszka Kocięcka
Miniatura StryszówMiniatura StryszówMiniatura Stryszów

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 49.8247, 19.6172

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Agnieszka Kocięcka

Stryszów

Województwo:małopolskie
Powiat:wadowicki
Gmina:Stryszów
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, XVII, XVIII w.
Obiekt:dwór, nr rej.: A-230 z 3.02.1971 oraz A-375/79 z 8.09.1980

Stan obecny

Oddział Zamku Królewskiego na Wawelu.

Historia

Dwór zbudowany zapewne w końcu XVI w. Budynek ów był chyba obronnym, co można wnioskować po jego planie, który zachował się do dziś, a także po fakcie, że kilka pobliskich dworów w tym okresie miało charakter warowny. W 1739 roku wieś uległa pożarowi, podczas którego spłonął także dwór. Pozostały tylko kamienne fundamenty, na których ówczesny właściciel Stryszowa, Kazimierz Wilkoński, postawił drewniane piętro. Na jednej z belek na parterze zachował się napis: Renovatum A.D. 1741. W ten sposób dwór obronny zmienił się w dość okazałą, barokową, szlachecką rezydencję wiejską, którą około poł. XIX w. nieco przerobił Julian Gorczyński. Po II wojnie światowej jej użytkownik - Państwowe Gospodarstwo Rolne - doprowadził dwór do dewastacji. W 2 poł. lat 50 XX w. przeprowadzono gruntowny remont konserwatorski dworu.

Opis

Budynek barokowy. Północna, kwadratowa część dworu składa się z parteru (ze względu na wzniesienie terenu pełniącego rolę piwnic) i piętra oraz podpiwniczonej, piętrowej części południowej, postawionej na planie prostokąta. Ściany parteru zbudowane z łamanego piaskowca, stanowią pozostałość dawnego dworu. Trzy ściany piętra: wschodnia południowa i zachodnia, okolone są drewnianym gankiem, z ozdobnymi balaskami i profilowanymi słupami, wspierającymi szeroki okap. Całość nakryta jest dachem czterospadowym. Ściany i pułapy niektórych sal ozdobione są barokową polichromią. W jednej z sal piętra znajduje się klasycystyczny kominek, w innej mieściła się dworska kaplica.

Inne

Po wschodniej stronie dworu wznosiła się kiedyś piętrowa oficyna. Po zachodniej stronie drogi do Barwałdu stoją zabudowania gospodarcze dawnego folwarku.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Małgorzata Barszczewska-Kruczek3 lata i 6 miesięcy temu
Odwiedziłam go nie dawno i byłam zachwycona