Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Pyszczyn
Zdjęcie Bogdan Adler

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Radosław Sroczyńskiadam hasBogdan Adler

Pyszczyn

Pitschen

Województwo:dolnośląskie
Powiat:świdnicki (dolnośląski)
Gmina:Żarów
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, nr rej.: 653/WŁ z 25.05.1977
Obiekt:nr rej.: 718/WŁ z 17.02.1979
Park:nr rej.: 718/WŁ z 17.02.1979

Stan obecny

Pałąc jest zamieszkały. Obecnie obiekt wystawiony na sprzedaż przez Agencję Nieruchomości Rolnych.
www.anr.gov.pl

Pałac został sprzedany przez ANR w roku 2014.

Historia

Pierwsze wzmianki o Pyszczynie znajdujemy w 1277r., gdy istniał tu zamek, należący do księcia wrocławskiego, a następnie legnickiego. Od 1339 do 1520r. wieś należała do rodziny von Tschirn i jej spadkobierców. W latach 1520-1725 w rezydencji (pierwotnie dworze obronnym) mieszkali członkowie rodu von Reichenbach. Rozbudowę dworu w pałac, zakończono w 1727r. Później rezydencja przeszła w ręce barona Fryderyka von Matuschka und Toppolczan. Na zlecenie jego spadkobierców dokonano kolejnej przebudowy pałacu, która trwała w latach 1794-1796 i nadała budynkowi widoczne do dziś cechy klasycystyczne. Adaptacja objęła rozbudowę pałacu o skrzydło boczne, przez co rezydencja zyskała kształt litery ? L?) i przekształcenie stojącego nieopodal spichlerza w teatr. Był to teatr amatorski, jednak przedstawienia ściągały okoliczne ziemiaństwo, a ?sezon teatralny? obejmował kilka premier w roku. Renowacja zabytku miała miejsce w 1882r. Zbudowano wtedy okazałą loggię ze schodami do parku przypałacowego. W parku wybudowano romantyczną wieżę. Ostatnim przedwojennym właścicielem był Heinrich Gottfried. W 1945r. pałac zajęła Armia Czerwona, a po niej PGR. W latach późniejszych pomieszczenia pałacowe przekształcono na mieszkania niszcząc przy tym cechy stylowe wnętrza.

Opis

Pałac wczesnoklasycystyczny z XVIII w. Trzykondygnacyjny budynek murowany, zbudowany na planie litery ? L? , przykryty dachem trójspadowym z lukarnami. Rezydencja posiada bogato zdobione elewacje i dwa barokowe portale zdobione kartuszami herbowymi, w tym jeden z datą upamiętniającą ostatnią renowację w 1882r. Fasadę frontową zdobi pseudoryzalit zwieńczony półkoliście, zdobiony półkolumnami w wielkim porządku. W centralnej części ryzalitu znajduje się rzeźba rycerza wspartego o tarczę. Zachowała się zdobiona klatka schodowa z marmurową balustradą. Nad nią na suficie znajduje się dekoracja stiukowa z motywami florystycznymi i heraldycznymi. Zachował się również ciekawy piec kaflowy.

Park

Zachowany park krajobrazowy, otoczony murem z bramami i neogotyckimi wieżyczkami.

Inne

Teatr, ob. budynek gospodarczy z 1783 r., nr rej.: 146/A/03 z 10.02.2003 Teatr - obecnie , praktycznie , nie istnieje

Mauzoleum rodowe zbudowane w 1895 r. dla Alfreda i Gabrieli von Matuschka- Toppolczan. W oknach znajdują się witraże z herbem tego rodu. Podziemia zachowały kryptę rodową. Mauzoleum użytkowe jest obecnie jako kaplica mszalna. Mur, który stoi przed kaplicą, to relikt dawnej strzelnicy.


tekst: Redaktor Druga Połowa 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.