Skatalogowanych zabytków: 11436
Zarejestruj się
Miniatura Piekary
2012, zdjęcie Łukasz Szamraj
Miniatura PiekaryMiniatura PiekaryMiniatura PiekaryMiniatura PiekaryMiniatura PiekaryMiniatura PiekaryMiniatura PiekaryMiniatura PiekaryMiniatura PiekaryMiniatura PiekaryMiniatura PiekaryMiniatura PiekaryMiniatura PiekaryMiniatura PiekaryMiniatura PiekaryMiniatura PiekaryMiniatura PiekaryMiniatura PiekaryMiniatura PiekaryMiniatura PiekaryMiniatura PiekaryMiniatura PiekaryMiniatura PiekaryMiniatura Piekary

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Piekary
Zdjęcie GREGORIUS ...

Piekary

Województwo:małopolskie
Powiat:krakowski
Gmina:Liszki
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, nr rej.: A-484 z 29.11.1981

Stan obecny

Własność prywatna.

Historia

Pałac zbudowany w latach 1857-1865, na zlecenie ówczesnego właściciela Piekar, znanego polityka, Alfreda Milieskiego. Autorem projektu był znany krakowski architekt Filip Pokutyński. Przy tworzeniu projektu, architekt wykorzystał mury wcześniejszej budowli, z czasów Żeleńskich. Spadkobiercy Alfreda Milieskiego, w wyniku zadłużenia majątku z powodu prowadzenia rozrzutnego trybu życia, zmuszeni byli go sprzedać w roku 1934 rodzinie Braunów. Nowi właściciele przeznaczyli pałac na szpital dla nerwowo chorych. W czasie wojny majątek został przejęty przez okupanta a po wojnie znacjonalizowany. Umieszczono w nim szkołę a później inne instytucje, m.in. szpital psychiatryczny.W 1995 roku został sprzedany przez gminę Liszki w ręce prywatne. Sprzedaż zaskarżyli spadkobiercy przedwojennych właścicieli.







Opis

Budynek neogotycki o charakterze willi.Jedna z najpiękniejszych siedzib neogotyckich w Polsce. Zaprojektowany we włoskim stylu neogotyckim z elementami neorenesansu. Bryła budynku ma kształt nieregularny. Ożywiona jest ponadto ryzalitami i piękną ośmioboczną wieżą w jednym z narożników. Budowlę wzbogacają tarasy oraz wieńczący całość krenelaż z małymi wieżyczkami. Plan pałacu był bardzo przemyślany a wykonanie odznacza się dużą starannością. Również wnętrze pałacu przyciągało uwagę dbałością o detale i bogactwem elementów, poczynając od ozdobnych stropów, wsporników, balustrad, drzwi po wykończenie obramień okien.

Park

Park w stylu romantycznym. z 1 poł. XIX w. Zarośnięty.

Inne

Oficyna z 2 poł. XIX w.
Browar z 1 poł. XIX w.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Radosław Sroczyński11 lat i 5 miesięcy temu
Faktycznie: jak na neogotyk to piękny jest... A po drugie to nieźle sobie kiedyś mieszkali posłowie :-).
GREGORIUS ...4 lata i 3 miesiące temu
Palac w Piekarach nadal samotny i opuszczony…Najlepiej wyglada z zewnatrz nie zdradzajac zbyt wielu ubytkow elewacji w swej neogotyckiej architekturze…z elementami jak doczytalem neorenesansu. Bedac juz jednak w srodku przedstawia bardzo zalosny widok..zdewastowanych scian..zerwanych sztukaterii..nawet o kafle piecowe ktos sie pokusil. W jednej czesci budynku brakuje wprost stropu i mozna przez nieuwage przeleciec z pierwszego pietra na parter. Najlepiej zachowal sie strych…Coz moze kto kiedys zlituje sie i przywroci budowli dawny blask…