Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się

Paszkówka

Województwo:małopolskie
Powiat:wadowicki
Gmina:Brzeźnica
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy z 1860 r., nr rej.: A-722/96 z 6.02.1996

Stan obecny

Centrum hotelowo-konferencyjne.

Historia

Około 1830 roku majątek nabył Leonard Wężyk i to on wraz z żoną Ludwiką z Żeleńskich zlecili budowę pałacu. Budowa trwała od roku 1865 do roku 1870. Wężykowie byli właścicielami pałacu do końca II wojny światowej. W roku 1948 nastąpiła parcelacja majątku i w pałacu umieszczono szkołę a następnie przychodnię zdrowia. Od lat 70 - tych XX wieku, przez około 20 lat, w pałacu mieścił się Dom Wypoczynkowy„ Kasztelanka”. Po 1989 roku majątek wraz z pałacem przeszedł na własność gminy Brzeźnica i stał przez kilka lat opuszczony. W roku 1997 kupił go prywatny inwestor, który przeprowadził gruntowny remont.

Opis

Budynek neogotycki, wg projektu Feliksa Księżarskiego. Piętrowa budowla na planie wydłużonego prostokąta z ośmioboczną wieżą, przylegającą do skrzydła wschodniego. Styl nawiązuje do gotyku angielskiego. Nad wejściem głównym herby Wężyków i Żeleńskich. Elewację zdobią liczne gzymsy, fryzy oraz dekoracyjne obramienia okien.

Park

Park krajobrazowy z 2 poł. XVIII w. z pozostałością dawnego ogrodu włoskiego. Zachowane resztki szpalerów grabowych oraz nikłe fragmenty fos i wałów. Nad piwnicą, pełniącą funkcję lodowni, w oryginalnym założeniu ogrodu włoskiego, znajdował się kopiec widokowy.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Karol Barsolis Turysta Kulturowy 8 lat i 6 miesięcy temu
piekny obiekt ta Paszówka . jechalem tamtędy w zeszlym roku