Skatalogowanych zabytków: 11266
Zarejestruj się
Miniatura Brunów

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 51.1334, 15.5832

Brunów

Braunau

Województwo:dolnośląskie
Powiat:lwówecki
Gmina:Lwówek Śląski
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, nr rej.: 486/J i 487/J z 14.01.1977

Stan obecny

Hotel
Własność prywatna.
www.brunow.pl

Historia

Pierwsza informacja o istnieniu w Brunowie dworu pochodzi z XV wieku. Prawdopodobnie była to budowla obronna zbliżona kształtem do zachowanych w okolicy wież mieszkalnych. Dwór w tym czasie należał do znanego śląskiego rodu Zedlitz.
W latach 1740 - 1750 właścicielem Brunowa został hrabia Bernhard von Schmettau. Wtedy dokonano przebudowy starego dworu zmieniając dawną budowlę w niewielki dwukondygnacyjny barokowy pałac na planie kwadratu. Trzydzieści siedem lat później właścicielem majatku stał się Krzysztof Henryk i Ernesta von Schweinitz. Po nabyciu majątku, w pałacu wybuchł pożar w czasie którego spłonęły wszystkie zabudowania. Na zgliszczach Schweinitzowie wznieśli nową neobarokową, dwukondygnacyjną rezydencję. Odbudowę powierzono dwóm śląskim architektom: Mahrensbergowi i Scholtzowi.
Kolejni właściciele pałacu to rodzina von Cottonet, która energiczne przystąpiła do rozbudowy założenia pałacowego w typowym dla XIX w. stylu historyzmu. Z tego okresu pochodzi stajnia z powozownią, fontanna przy pałacu oraz park zaprojektowany przez Eduarda Petzolda. Na szczytowej ścianie stajni tuż przy bramie wjazdowej umieszczono herb rodziny Cottonet.
Kolejną przebudowę przeprowadzono w latach 1900 - 1901, powstało wówczas skrzydło południowe pałacu wraz z oranżerią i ośmioboczną wieżą. W latach 30. XX w. utworzono w pałacu szkołę sportową Hitlerjugend. Bezpośrednio po wojnie pałac ulegał stopniowej dewastacji. Obecnie stanowi własność prywatną mieści się w nim hotel z restauracją.

Opis

Budynek trzykondygnacyjny. Wieża w narożniku

Park

Park krajobrazowy o powierzchni 7,48 ha.

Inne

Oficyna z XVIII w.
Kaplica z 2 poł. XIX w.

Hotel oferuje 100 miejsc noclegowych w stylowych wnętrzach pałacu, powozowni i oficyny, we wszystkich jest łazienka, TV sat.
Obiekt dostosowany jest do przyjmowania osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich.
Do dyspozycji gości: sauna, jacuzzi, billard, korty tenisowe, kawiarnia, bar, plac zabaw, parking dozorowany

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.