Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Brunów
Miniatura BrunówMiniatura BrunówMiniatura BrunówMiniatura BrunówMiniatura BrunówMiniatura BrunówMiniatura BrunówMiniatura BrunówMiniatura BrunówMiniatura BrunówMiniatura BrunówMiniatura BrunówMiniatura BrunówMiniatura BrunówMiniatura BrunówMiniatura BrunówMiniatura BrunówMiniatura BrunówMiniatura BrunówMiniatura BrunówMiniatura BrunówMiniatura BrunówMiniatura BrunówMiniatura BrunówMiniatura BrunówMiniatura Brunów

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Joanna KwokaGREGORIUS ...

Brunów

Braunau

Województwo:dolnośląskie
Powiat:lwówecki
Gmina:Lwówek Śląski
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, nr rej.: 486/J i 487/J z 14.01.1977

Stan obecny

Hotel
Własność prywatna.
www.brunow.pl

Historia

Pierwsza informacja o istnieniu w Brunowie dworu pochodzi z XV wieku. Prawdopodobnie była to budowla obronna zbliżona kształtem do zachowanych w okolicy wież mieszkalnych. Dwór w tym czasie należał do znanego śląskiego rodu Zedlitz.
W latach 1740 - 1750 właścicielem Brunowa został hrabia Bernhard von Schmettau. Wtedy dokonano przebudowy starego dworu zmieniając dawną budowlę w niewielki dwukondygnacyjny barokowy pałac na planie kwadratu. Trzydzieści siedem lat później właścicielem majatku stał się Krzysztof Henryk i Ernesta von Schweinitz. Po nabyciu majątku, w pałacu wybuchł pożar w czasie którego spłonęły wszystkie zabudowania. Na zgliszczach Schweinitzowie wznieśli nową neobarokową, dwukondygnacyjną rezydencję. Odbudowę powierzono dwóm śląskim architektom: Mahrensbergowi i Scholtzowi.
Kolejni właściciele pałacu to rodzina von Cottonet, która energiczne przystąpiła do rozbudowy założenia pałacowego w typowym dla XIX w. stylu historyzmu. Z tego okresu pochodzi stajnia z powozownią, fontanna przy pałacu oraz park zaprojektowany przez Eduarda Petzolda. Na szczytowej ścianie stajni tuż przy bramie wjazdowej umieszczono herb rodziny Cottonet.
Kolejną przebudowę przeprowadzono w latach 1900 - 1901, powstało wówczas skrzydło południowe pałacu wraz z oranżerią i ośmioboczną wieżą. W latach 30. XX w. utworzono w pałacu szkołę sportową Hitlerjugend. Bezpośrednio po wojnie pałac ulegał stopniowej dewastacji. Obecnie stanowi własność prywatną mieści się w nim hotel z restauracją.

Opis

Budynek trzykondygnacyjny. Wieża w narożniku

Park

Park krajobrazowy o powierzchni 7,48 ha.

Inne

Oficyna z XVIII w.
Kaplica z 2 poł. XIX w.

Hotel oferuje 100 miejsc noclegowych w stylowych wnętrzach pałacu, powozowni i oficyny, we wszystkich jest łazienka, TV sat.
Obiekt dostosowany jest do przyjmowania osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich.
Do dyspozycji gości: sauna, jacuzzi, billard, korty tenisowe, kawiarnia, bar, plac zabaw, parking dozorowany

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.