Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Kopytówka
1999 dwór elewacja ogrodowa, zdjęcie Ewa Brandys
Miniatura KopytówkaMiniatura KopytówkaMiniatura KopytówkaMiniatura KopytówkaMiniatura KopytówkaMiniatura KopytówkaMiniatura Kopytówka

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Ewa BrandysZbigniew Kałwa

Kopytówka

Województwo:małopolskie
Powiat:wadowicki
Gmina:Brzeźnica
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski z 2 poł. XIX w., nr rej.: A-390/81 z 30.03.1981
Park:dworski z jarem, nr rej.: LKS-I-4-14/48 z 21.09.1948

Stan obecny

Mieszkania.

Historia

Dwór zbudowany około 1870 roku wg projektu Filipa Pokutyńskiego. - Jako własność skarbu państwa, do 1977 roku zespół ten należał do Okręgowego Zarządu Lasów Państwowych w Krakowie, a w pałacu mieściła się gajówka. Następnie użytkowała go Rolnicza Spółka Produkcyjna \"Piast\" w Kopytówce.

Opis

Budynek w stylu eklektycznym, z elementami angielskiego gotyku. Parterowemu korpusowi budynku dużego wdzięku i oryginalności nadają trzy ośmioboczne wieżyczki: dwie dwukondygnacjowe od zachodu i trzykondygnacjowa od północnego-wschodu oraz dwa ganki: pięcioboczny od strony ogrodu (południowy) i wejściowy od strony zajazdu. Nad tym drugim widnieje herb rodu Duninów-Łabędź, z którego wywodziła się Waleria Baumowa oraz jej spadkobiercy - po rodzeństwie.

Park

W głębi, za oficyną i spichlerzem, rozciągał się obszerny sad, po 1977 roku w większości wycięty, w celu uzyskania miejsca pod ciężki sprzęt i maszyny rolniczej spółdzielni produkcyjnej \\\\\\\\\\\\\\\"Piast\\\\\\\\\\\\\\\".

Inne

W wieżyczce północno-zachodniej (od strony wjazdu do zespołu podworskiego) mieściła się kaplica dworska, która zachowała pierwotny wewnętrzny wystrój. Po północnej stronie zajazdu stoją dawne murowane stajnie i obory. Na wschód od dworu widnieje przerobiona oficyna dworska i przylegająca do niej ruina dawnej oranżerii. Nieco dalej wznosi się czterokondygnacyjny, okazały spichlerz zbożowy.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.