Skatalogowanych zabytków: 11246
Zarejestruj się
Miniatura Grodkowice
2012, zdjęcie Radosław Sroczyński
Miniatura GrodkowiceMiniatura GrodkowiceMiniatura GrodkowiceMiniatura GrodkowiceMiniatura GrodkowiceMiniatura GrodkowiceMiniatura GrodkowiceMiniatura GrodkowiceMiniatura GrodkowiceMiniatura GrodkowiceMiniatura GrodkowiceMiniatura GrodkowiceMiniatura GrodkowiceMiniatura GrodkowiceMiniatura GrodkowiceMiniatura Grodkowice

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 49.9742, 20.2626

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Łukasz SzamrajRadosław SroczyńskiTomek MalikEwa Brandys

Grodkowice

Województwo:małopolskie
Powiat:wielicki
Gmina:Kłaj
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, XVIII-XX w., nr rej.: A-480 z 20.05.1983

Stan obecny

Zakład Doświadczalny Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Grodkowicach.

Historia

Dwór zbudowany wg projektu Teodora Talowskiego dla Żeleńskich. Grodkowice należały do rodziny Żeleńskich od roku 1623. Majątek zakupił od rodziny Lanckorońskich Stanisław Żeleński z Łuczanowic. Jego syn Marcjan wzniósł około 1670 roku drewniany dwór, który istniał do 1903 roku. Rozkwit majątku przypadł na II połowę XIX wieku, gdy gospodarował w nim Stanisław Żeleński. Rozwinięto wówczas na większą skale hodowlę bydła oraz produkcję wyrobów mlecznych. Po nim dobra Grodkowice odziedziczył syn Władysław. To on polecił wybudować w 1902 roku nową siedzibę. Ostatnim przed wojną właścicielem pałacu był syn Władysława, Karol Żeleński, który mieszkał tu z pochodzącą z Węgier żoną do końca drugiej wojny światowej. W czasie wojny w majątku ukrywano żydów oraz wspomagano działania AK. Po wojnie, w 1946 roku, majątek został upaństwowiony a jego właściciel aresztowany przez UB. Pałac przejął Zakład Doświadczalny Hodowli i Aklimatyzacji Roślin.

Warto nadmienić, że w czasie rabacji chłopskiej w 1846 roku, zginął właściciel Grodkowic Marcjan – Władysław Żeleński. Miejsce jego śmierci upamiętnia krzyż w ogrodzie, postawiony przez żonę. Marcjan- Władysław był pierwszym męskim przedstawicielem Żeleńskich z Grodkowic, który przeszedł na katolicyzm. Rodzina Żeleńskich wyznawała, bowiem od XVII wieku kalwinizm. W Grodkowicach spędzał wakacje znany pisarz Tadeusz Żeleński Boy.

Opis

Rezydencję wzniesiono w stylu eklektycznym z elementami gotyku i renesansu. Jest to budowla piętrowa na planie zbliżonym do kwadratu, wykonana z cegły i kamienia. Bryła korpusu wzbogacona została o narożną, ukośnie usytuowaną wieżę a elewacje o wykusze i balkony oraz loggie. Ponadto elewacje wzbogacają różnego kształtu okna, bogata kamieniarka detali, fryzy ceglane i napis.

Park

Park.

Inne

Oficyny i zabudowania gospodarcze. Klomb z figurą Goplany.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.