Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Płonina
2007 Budynek bramny - dawny most, zdjęcie Bogdan Adler
Miniatura PłoninaMiniatura PłoninaMiniatura PłoninaMiniatura PłoninaMiniatura PłoninaMiniatura PłoninaMiniatura Płonina

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Maciej AdamekRadosław SroczyńskiBogdan Adler

Płonina

Nimmersath

Województwo:dolnośląskie
Powiat:jaworski
Gmina:Bolków
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Obiekt:pałac, na podzamczu, nr rej.: 2079 z 6.06.1972
Park:nr rej.: 632/J z 4.04.1980

Stan obecny

Własność prywatna.
Pałac w ruinie.

Od 2 lat nowy właściciel prężnie remontuje pałac oraz sąsiadujące ruiny zamku

Historia

Pałac powstał w roku 1545 w czasie gdy właścicielem majątku był Jacob von Zedlitz.
W latach 1778 ? 1810 został rozbudowany o skrzydło wschodnie i zachodnie z tarasami. Następny właściciel hrabia Juliusz von Bulow otoczył dziedziniec murem i wzniósł budynek branny. Przeprowadził także konserwację zamkowych ruin.
W czasie II wojny światowej mieścił się tu ośrodek szkoleniowy Luftwaffe a po wojnie w pałacu mieścił się dom kolonijno ? wczasowy.
W 1984 roku zaniedbany pałac sprzedano prywatnemu właścicielowi. Lipcem 1992 roku, prawdopodobnie w wyniku podpalenia, pałac spłonął i pozostaje w ruinie.
Ostatnio został także skradziony renesansowy portal z 1540 r., który odnalazł się na terenie zamku w Starych Tarnowicach.

Opis

Pałac jest budowlą addytywną,którą tworzy dwuskrzydłowy gmach posadowiony na planie litery L - podpiwniczony korpus główny o równoleżnikowej orientacji i wymiarach 12,50-14,0 x 40,0 m oraz krótkie skrzydło poprzeczne. W zewnętrznym narożniku pomiędzy nimi znajduje się ryzalit wieżowy z klatką schodową, który powstał po roku 1780. Budynek pałacu zwieńczony pięcioma szczytami. Od strony południowej do głównego zabudowania przylega XIX-wieczny taras z dwoma ciągami schodów, poprzedzony ziemną platformą o powierzchni 450m? .
Od strony północnej do pałacu przylega dziedziniec zamku dolnego, zajmujący około 900m?,w którego narożniku wznosi się skała. Północny mur obwodowy dziedzińca zbudowany jest z zieleńców układanych na wapiennej zaprawie. Od zachodniej strony został dostawiony do średniowiecznej kamienicy. U styku murów północnego i wschodniego znajduje się niby bastion, powstały z wykorzystaniem starszych murów. Wschodni mur dziedzińca również jest niejednolity. Południowy jego odcinek mieści się na stromym podłożu skalnym, na którego końcu umieszczono furtę. Do północnej części dziedzińca przylega czworoboczny budynek, spełniający funkcję bramy, wcześniej będący mostem.

Park

Park z XIX w.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Andrzej Szymański3 lata i 10 miesięcy temu
Toż to zamek Niesytno!
Bogdan Adler3 lata i 10 miesięcy temu
To akurat Pałac w Płoninie .. Przylega do niego Zamek Niesytno .. Są to dwie skrajnie różne architekturą i historią budowle ... W niektórych źródłach internetowych jest wszystko jedno ..