Skatalogowanych zabytków: 11266
Zarejestruj się
Miniatura Bydlin
2017, zdjęcie Zbigniew Kałwa
Miniatura BydlinMiniatura BydlinMiniatura BydlinMiniatura BydlinMiniatura BydlinMiniatura BydlinMiniatura BydlinMiniatura BydlinMiniatura BydlinMiniatura BydlinMiniatura BydlinMiniatura BydlinMiniatura BydlinMiniatura BydlinMiniatura BydlinMiniatura BydlinMiniatura Bydlin

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 50.4091, 19.6595

Bydlin

Województwo:małopolskie
Powiat:olkuski
Gmina:Klucze
Rodzaj obiektu:Zamek

Rejestr zabytków

Obiekt:ruiny zamku, nr rej.: A-77/M z 2.03.2007

Historia

Ruiny zamku i kościoła wznoszą się na wzgórzu na północ od wsi. Zamek został rozpoznany w roku 1989 podczas prac archeologicznych. Z przekazów średniowiecznych jak i z wyników badań należy sądzić, że zamek pełnił funkcję obronnej rezydencji możnowładczej. Zamek znajduje się w licznych wzmiankach od 1389 roku. Został zbudowany najprawdopodobniej przez Niemierza herbu Strzała albo jego ojca Pełka.
W końcu XV wieku zamek przeszedł w posiadanie Brzezickich a potem Szczepanowskich i Bonerów. Pod koniec XVI wieku właściciel miejscowych dóbr Mikołaj Firlej przebudował zamek na kościół Świętego Krzyża. Zamek złożony był z wysokiego domu posadowionego na planie prostokąta, wzniesionego z miejscowego wapienia. Budynek oskarpowany na narożach miał trzy kondygnacje i po dwa pomieszczenia na każdej. Wejście główne, umieszczone na osi elewacji było na wysokości 2,5 m nad poziomem dziedzińca. Pod koniec XIV wieku zbudowano mur obwodowy z wieżą bramną umieszczoną na północnym wschodzie. Od strony południowej wydzielono dziedziniec. Całość założenia otoczono fosą i kamienno ziemnym wałem.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.