Skatalogowanych zabytków: 11290
Zarejestruj się
Miniatura Biórków Wielki
Zdjęcie dla portalu - Tomasz Akceptowski 2012
Miniatura Biórków WielkiMiniatura Biórków WielkiMiniatura Biórków WielkiMiniatura Biórków WielkiMiniatura Biórków WielkiMiniatura Biórków WielkiMiniatura Biórków WielkiMiniatura Biórków WielkiMiniatura Biórków WielkiMiniatura Biórków WielkiMiniatura Biórków WielkiMiniatura Biórków WielkiMiniatura Biórków Wielki

Lokalizacja

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Krzysztof KoduraEwa Brandys

Biórków Wielki

Województwo:małopolskie
Powiat:proszowicki
Gmina:Koniusza
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, XVIII-XX w., nr rej.: A-628 z 7.01.1991

Stan obecny

Zrujnowany.Historia

Dwór zbudowany na przełomie XVIII i XIX w. prawdopodobnie dla Puszetów. Pod koniec XIX wieku majątek, częściowo rozparcelowany, zakupił Marcjan Woźniakowski. Od 1916 do wybuchu II Wojny Światowej majątkiem zarządzał zięć Woźniakowskiego Henryk Straszewski. Po wywłaszczeniu dwór do roku 1983 roku był zagospodarowany. Po tym czasie, opuszczony. W stanie daleko posuniętej ruiny został sprzedany osobie prywatnej.

Opis

Budynek murowano-drewniany w stylu eklektycznym z elementami neorenesansu. Składał się z parterowej części głównej na planie prostokąta oraz, dobudowanego w drugiej połowie XIX wieku, drewnianego, dwukondygnacyjnego skrzydła zachodniego. Fasada była pokryta w drugiej połowie XIX wieku boniowaniem, które odnowiono po 1920 roku.

Park

Park.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.