Skatalogowanych zabytków: 11320
Zarejestruj się
Miniatura Biały Kościół
zdjęcie Grzegorz Paczkowski 2010

Biały Kościół

Województwo:małopolskie
Powiat:krakowski
Gmina:Wielka Wieś
Rodzaj obiektu:Zamek

Rejestr zabytków

Obiekt:ruiny zamku na tzw. Zamkowej Skale, nr rej.: A-681 (V-WK-101/6/61) z 9.06.1961

Historia

Zamek wzniesiony z miejscowego wapienia na szczycie skalistego wzgórza nad korytem rzecznym. Prace badawcze były prowadzone w latach 90 tych XX wieku, podczas których odtworzony pierwotne rozplanowanie założenia. Sam zamek został rozpoznany w latach 50 tych XX wieku.
Źródła pisane na temat zamku milczą. Sama wieś wzmiankowana w spisach świętopietrza z lat 1325- 1327. W XIV wieku zamek pełnił funkcję obronnej rezydencji należącej wówczas do rodziny Syrokomlów. Zamek obronny stracił na swoim znaczeniu kiedy to doszło do katastrofy budowlanej w wyniku osunięcia się północnych i zachodnich murów obwodowych. Nowy zamek został wybudowany w pobliskiej Korzkwi.
Obrys zamku stanowił mur obwodowy biegnący wokół wierzchołka wzniesienia. Po wschodniej stronie na środku muru zlokalizowano główne wejście do zamku. Głównym budynkiem mieszkalnym była wieża zlokalizowana w północno wschodnim narożniku założenia, prawdopodobnie dwu lub trójkondygnacyjna. W środkowej części zamku umieszczono wąskie skrzydło przylegające do muru obwodowego. Komunikacja między niższą partią zamku zlokalizowaną na południu oraz wyższą zlokalizowaną na północy zapewniona była dzięki kamiennych schodom.
Północno zachodni narożnik założenia zamkowego przylegający bezpośrednio do wieży mieszkalnej wypełniony był drewnianą zabudową o charakterze gospodarczym. U podnóża skały w wyniku badań archeologicznych przeprowadzonych w latach 90 tych zostały odkryte relikty wału ziemnego oraz fosy.
Zabytki ruchome pozyskane w wyniku tych samych badań pozwalają na datowanie zamku. Został on wzniesiony w końcu I ćwierci XIV wieku a zaprzestano jego użytkowania na początku II połowy tegoż stulecia.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.