Skatalogowanych zabytków: 11265
Zarejestruj się
Miniatura Niekarzyn
2012, zdjęcie Marek Jakubowski
Miniatura Niekarzyn

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.1348, 15.5355

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Jakubowski

Niekarzyn

Województwo:lubuskie
Powiat:świebodziński
Gmina:Skąpe
Rodzaj obiektu:Dwór

Historia

Niekarzyn to wieś o XIII wiecznej genezie, która do połowy XVIII w. była własnością kilku rodów. Źródła wspominają m.in. o rodach von Muhlen, von Löben (wiek XVI), von Hake z Berge (XVI/XVII w.). W roku 1759, w wyniku rozegranej bitwy pod Kijami, zostaje doszczętnie zniszczona. Następnie przechodzi w ręce rodziny von Zobeltitz. We wsi jest jeden majątek z pałacem odbudowanym po wojennych zniszczeniach. W końcu XVIII w. zostaje założony nowy folwark z tu opisywanym dworem, określany później jako Gut B. Jest to budynek w stylu barokowym, który w 1 ćw. XX w. zostaje poddany rozbudowie, której dokonuje rodzina Scheda. Dodano wówczas dwa boczne aneksy z bogato zdobionymi elewacjami oraz zmieniono układ wnętrz.
Po wojnie budynek został przeznaczony na mieszkania pracowników PGR, stołówkę i świetlicę.

Opis

Dwór założony na planie prostokąta z ryzalitem umieszczonym w elewacji parkowej. Jednokondygnacyjny z wysokim, użytkowym poddaszem, nakryty został mansardowym dachem z wystawką i naczółkami. Do bryły głównej dostawiono dwie boczne parterowe dobudówki o zróżnicowanej wielkości, których elewacje otrzymały bogaty wystrój architektoniczny w postaci pilastrów, półkolistych opasek okiennych. Środkową oś przybudówek podkreśliły naczółki ozdobione połową rozety. Jeden z aneksów (południowy) poprzedza, wsparty na czterech filarach, okazały portyk.

Park

Niewielki park krajobrazowy położony za dworem, łagodnie opadający ku rzece Jabłonnej. W drzewostanie przeważają okazałe kasztanowce i dęby.

Inne

Dworski zespół folwarczny, na który składa się podwórze gospodarcze oraz folwark owczarski, z którego pozostały ruiny.
Pałac z XVIII w. wraz z parkiem.

tekst: koci pazurek 2010

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.