Skatalogowanych zabytków: 11320
Zarejestruj się
Miniatura Bobrówko
Zdjęcie dla portalu Miecia Postołowska 2012
Miniatura BobrówkoMiniatura BobrówkoMiniatura BobrówkoMiniatura BobrówkoMiniatura Bobrówko

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Bobrówko
Zdjęcie za pozwoleniem Pana Grzegorza, właściciela strony www.grzechull.za.pl

Bobrówko

Breitenstein

Województwo:lubuskie
Powiat:strzelecko-drezdenecki
Gmina:Strzelce Krajeńskie
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Obiekt:pałac, nr rej.: L-303/A z 18.02.1963 i z 2.11.1976

Stan obecny

Własność przedsiębiorstwa zagranicznego.

Historia

Dwór zbudowany w kilku fazach nosi cechy różnych stylów architektonicznych. Pierwotne założenie powstało w XVIII w. zbudowane dla rodziny von der Osten, której własnością była wieś Bobrówek już od średniowiecza. W roku 1835 majątek przechodzi w ręce rodziny Fleischerów. W XIX w. dwór jest kilkukrotnie przebudowywany, pod koniec wieku dobudowano skrzydło południowe i ryzalit w elewacji skrzydła głównego. Zmiany nadają budynkowi charakter eklektyczny. Po II w.ś. dwór wraz z folwarkiem zostaje znacjonalizowany. Od 1950 do 1964 r. w budynku mieści się więzienie dla kobiet, zaś później przechodzi on na własność Strzeleckiego Kombinatu Rolnego. Od 1992 r., będąc w zasobach Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa zostaje wydzierżawiony. W roku 2006 dwór wraz z parkiem został sprzedany zagranicznemu przedsiębiorstwu.

Opis

Budynek eklektyczny, którego styl został ukształtowany w kilku fazach budowlanych. zbudowany został na murach XVIII-wiecznej budowli. Dwór założony na planie wydłużonego prostokąta (skrzydło główne), do którego od strony południowej dostawiono prostopadle ustawiony, krótszy prostokąt (skrzydło boczne). Budynek wysoko podpiwniczony Skrzydło główne jednokondygnacyjne z wysokim dwuspadowym dachem. Elewacje frontowa i tylna są dziewięcioosiowe, o tym samym układzie kompozycji. Na osi środkowej elewacji frontowej ryzalit nakryty daszkiem z lukarną. W centralnej części ryzalitu zamknięty łukiem otwór wejściowy flankują gładkie lizeny z cokołem. Dwukondygnacyjne skrzydło boczne przykryto dachem mansardowym z lukarnami. Dostawiono do niego, od strony południowej, w przyziemiu, filarowy ganek zamknięty tarasem. Okna budynku prostokątne, ujęte w profilowane opaski i ozdobione gzymsem nadokiennym. Elewacje skrzydła bocznego horyzontalnie dzieli gzyms międzykondygnacyjny, zaś na wysokości piętra okna flankują lizeny. W narożach skrzydła głównego lizeny boniowane. Wewnątrz budynku w części pomieszczeń zachował się historyczny wystrój: w sali kominkowej dekoracje sztukatorskie w formie faset i plafonów na suficie oraz parkiet; w sali balowej sztukaterie sufitowe, a także ozdobne płyciny i pilastry ścienne.

Park

Park krajobrazowy przechodzący w las, mniejszy park przy dworze oraz ogród ze stawem.

Inne

W skład rezydencji oprócz dworu wchodzą zabudowania folwarczne wraz z dużym dziedzińcem, kolonia mieszkalna, dwa parki oraz ogród ze stawem. Od zachodu podwórze zamyka ogrodzenie z centralnie umieszczoną bramą wjazdową.

tekst: koci pazurek 2010

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.