Skatalogowanych zabytków: 11235
Zarejestruj się
Miniatura Zimna Brzeźnica
zdjęcie z archiwum Lubuskiego Konserwatora Zabytków

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 51.6526, 15.8216

Zimna Brzeźnica

Kaltenbriesnitz

Województwo:lubuskie
Powiat:żagański
Gmina:Niegosławice
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Ruiny.

Historia

Dwór obronny w Zimnej Brzeźnicy został wzniesiony XVI w. dla rodziny von Haugwitz, a następnie rozbudowany dla von Niebelschultzów, która to rodzina posiadała dobra zimnobrzeźnickie do lat 80-tych XVII w. Następnie dwór przechodzi przez ręce kilku rodzin, von Knobelsdorffów, von Zedlitzów oraz von Heuthausenów, którzy to na początku XIX w. obok dworu wznieśli klasycystyczny pałac, a dwór przeznaczono do celów gospodarczych. Pod koniec XIX w. budynek dworu spłonął i nie został już odbudowany.

Opis

Renesansowy dwór, o którego wyglądzie nie można dużo powiedzieć, ponieważ do dziś zachowały się tylko jego zarośnięte drzewami i roślinnością fragmenty budowli. O jego wyglądzie można wnioskować tylko z ocalonych fragmentów oraz z analiz architektonicznych bryły.
Dwór został wzniesiony na planie nieregularnego prostokąta, a elewacje północną i wschodnią ozdobiono ryzalitami. Obecnie zachowały się duże fragmenty trójkondygnacyjnej elewacji południowej, czteroosiowej z resztkami tynków i przypór. W części południowo ? zachodniej budowli na poziomie pierwszej kondygnacji ocalało kolebkowo sklepione wnętrze z lunetami i wnęka, w której kiedyś znajdował się piec. W części północno ? wschodniej w piwnicy również zachowało się sklepienie kolebkowe, a także zamknięte arkadą wejście. Zachowała się również elewacja wschodnia do drugiej kondygnacji, przepruta arkadami oraz fragmenty części północnej, przypuszczalnie najstarszej z małymi prostokątnymi otworami okiennymi, też do wysokości drugiej kondygnacji.

Park

Park krajobrazowy

Inne

Ruiny pałacu klasycystycznego, wybudowanego na pocz. XIX w. oraz folwark z tego samego czasu.
Stojąca przy drodze, na terenie dawnego cmentarza dzwonnica z 1835 r.

tekst: koci pazurek 2010

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.