Skatalogowanych zabytków: 11265
Zarejestruj się
Miniatura Wschowa
2015, zdjęcie Michał Spychała
Miniatura WschowaMiniatura WschowaMiniatura Wschowa

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 51.8071, 16.3165

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Michał Spychała

Wschowa

Województwo:lubuskie
Powiat:wschowski
Gmina:Wschowa
Rodzaj obiektu:Zamek

Historia

We wczesnym średniowieczu była tu ważna warownia strzegąca traktu z Poznania przez Głogów do Czech, na pograniczu Wielkopolski i Śląska. Początkowo warownia miała formę grodu położonego na wschód od miasta. Umacniana była przez książąt śląskich. W roku 1343 warownia wraz z okolicznymi ziemiami została podbita przez Kazimierza Wielkiego, który wcielił je do Królestwa Polskiego. Z inicjatywy króla zbudowano nowy, murowany zamek oraz fortyfikacje miejskie. Prace budowlane przeciągnęły się po śmierci króla. Warownia stanęła podobnie jak gród na wschód od miasta i będąc w ścisłym związku z nim pozostawała niezależnym militarnie założeniem. Zamek posadowiony był na planie czworoboku o czym świadczy plan wykonany w XIX wieku. Obecnie po założeniu nie pozostał żaden ślad, choć są przesłanki aby sądzić, że średniowieczne mury zamkowe są wtopione w istniejący do dziś budynek XIX wiecznego więzienia, pełniący dziś funkcję fabryki. Dotychczas zabytek nie doczekał się szczegółowych badań i nie znamy jego historii oraz etapów rozwoju przestrzennego.

Wygląd założenia przedkazimierzowskiego pozostaje tajemnicą. Zamek królewski był natomiast regularnym założeniem na planie czworoboku. Składał się z murów obwodowych, domu głównego posadowionego przy wschodnim murze, ośmiobocznej wieży głównej oraz zabudowań drewnianych. Zamek oraz miasto otoczone były nawodnioną fosą. Z lustracji dokonanej w czasach nowożytnych dowiadujemy się o pogarszającym się stanie warowni. Fosy zarosły wówczas błotem a most zwodzony umieszczony od zachodu był w opłakanym stanie. Starostowie wschowscy będący opiekunami zamku nie dążyli do jego modernizacji gdyż tak owa nie była wówczas potrzebna. Ograniczali się jedynie do bieżących napraw a i je traktowali po macoszemu. Dowiadujemy się o tym z kolejnej lustracji dokonanej w 1616 roku, z której wynika że z jednej ze stron założenie było już drewniane. Najprawdopodobniej murowana, średniowieczna kurtyna uległa zniszczeniu i zastąpiono ją drewnianym parkanem aby później, w XIX wieku znów przywrócić ceglany mur. Z planu XIX wiecznego dowiadujemy się o przekształceniach zamku. Zbudowano silnie wysunięty poza kurtynę budynek bramny, dwa budynki narożne ? południowo-wschodni oraz północno-zachodni, połączono również mury zamkowe z miejskimi. Średniowieczne mury z biegiem czasu zostały zupełnie zatarte nowożytnymi przebudowami.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Karol Barsolis Turysta Kulturowy 2 lata i 2 miesiące temu
Znam ten zamek w Wschowie ,dawna siedziba Sasów (jako krola Polski ) .. zamek po odbudowie ..jest wart zwiedzenia.... bywam tam co roku ... ..dodaje aktualne zdjecia .