Skatalogowanych zabytków: 11265
Zarejestruj się
Miniatura Słońsk
2012, zdjęcie Marek Jakubowski
Miniatura SłońskMiniatura SłońskMiniatura SłońskMiniatura SłońskMiniatura SłońskMiniatura SłońskMiniatura SłońskMiniatura SłońskMiniatura SłońskMiniatura SłońskMiniatura SłońskMiniatura SłońskMiniatura SłońskMiniatura SłońskMiniatura SłońskMiniatura Słońsk

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.5706, 14.8065

Słońsk

Województwo:lubuskie
Powiat:sulęciński
Gmina:Słońsk
Rodzaj obiektu:Zamek

Rejestr zabytków

Zespół:zamkowy, nr rej.: KOK-I-10/53 z 30.10.1953 oraz 255 z 4.06.1979:

Stan obecny

Budynek popadający w ruinę

Historia

Pozostałości średniowiecznego zamku znajdują się w murach barokowego pałacu, stojącego na lewym brzegu rzeki Łęczny. W 1249 roku margrabia Ludwik zezwolił pierwszym, poświadczonym właścicielom miejscowych ziem wybudować obronną siedzibę castrum. W roku 1375 majątek należał już do rodu Vockenrode?ów. Wg Z. Radackiego pierwszy obiekt miał postać ceglanego lub szkieletowego dworu posadowionego na platformie wzniesienia o boku około 25 m. Pod koniec III dekady XIV wieku majątek przeszedł w posiadanie zakonu joannitów i z czasem stał się siedzibą baliwatu. Przed rokiem 1460, w czasach kiedy majątkiem władał baliw Mikołaj von Thierbah, zakończono budowę nowej, murowanej siedziby posadowionej na planie prostokąta o wymiarach 32,5 X 43 m, wniesionej w miejscu wcześniejszej, rycerskiej siedziby. Przy kurtynie wschodnie zlokalizowany był podpiwniczony, kilkukondygnacyjny dom mieszkalny, posadowiony na planie prostokąta o boku 14,9 m i budowany z cegły.
Od zachodu do domu przylegał wąski, około 14 m dziedziniec wewnętrzny. Założenie otoczone było z wszystkich stron nawodnioną fosą. Elewacje średniowiecznego zamku dekorowane były okrągłymi blendami w narożach oraz w kształcie tarcz herbowych, rozmieszczonych co 4 m na wysokości około 6 m od poziomu terenu. W blendach umieszczano herby urzędujących w zamku baliwów. W połowie XVI wieku odbyła się przebudowa zamku. W jej wyniku zbudowano równoległy do skrzydła gotyckiego budynek. W latach 1661-1668 odbyła się kolejna przebudowa mająca decydujący wpływ na ostateczną formę zamku. Jej inicjatorem był baliw Jan Maurycy ? książę Nassau. Prace prowadzone były pod kierunkiem architekta niderlandzkiego Petera Posta z Hagi.
Przebudowa rezydencji odbyła się w duchu klasycyzującego północnego baroku. W jej trackie całkowicie rozebrano mur zachodni a w jej miejscu pojawiła się nowa fasada z wejściem na osi. Część środkowa zwieńczona trójkątnym szczytem flankowana została dwoma ryzalitami. Pałac nakryty został również nowymi, ceramicznymi dachami. W roku 1975 pałac strawił pożar i od tego czasu jest w stanie ruiny. Dotychczas nie przeprowadzono badań wykopaliskowych w otoczeniu pałacu. Na zachód od niego w czasach średniowiecza umieszczone było gospodarcze przedzamcze. Na jego terenie znajdowała się również kaplica, konsekrowana za czasów baliwa Liberiusa von Schliebena w 1460 roku. Wokół pałacu rozciąga się zdziczały dziś park, założony w połowie XVII wieku.

Park

Park.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Karol Barsolis Turysta Kulturowy 2 lata i 10 miesięcy temu
Słońsk -ruiny średniowiecznego zamku Joannitów
Słońsk –wieś nad rzeka Łęczna , w woj. lubuskim ,pow sulęciński
Ruiny średniowiecznego zamku Joannitów w odbudowie .
dodaje aktualne zdjęcia zamku w odbudowie
GREGORIUS ...3 miesiące temu
Do opisu warto dorzucic fakt, iz juz w latach siedemdziesiatych...przed pozarem rzecz jasna...sam profesor Wiktor Zin ( dzis juz zapomniany, ale swego czasu znany z programu "Piorkiem i weglem" ) nagromadzil sporo materialow budowlanych na remont obiektu, ale ze pilnowal tego...jak wiesc gminna niesie...gosc o sklonnosciach "butelkowo-procentowych" to i sukcesywnie materialow ubywalo, az zupelnie zniknely...Potem zamek sie spalil, a pozniej i tak jest do dzis jak slyszalem...odbudowac nie bylo i nadal nie ma komu, za co i czym...