Skatalogowanych zabytków: 11265
Zarejestruj się

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.2556, 15.6287

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Kinga Nasierowska

Ojerzyce

Województwo:lubuskie
Powiat:świebodziński
Gmina:Szczaniec
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy i folwarczny, nr rej.: 3190 z 1.10.1992
Obiekt:pałac, nr rej.: 3190 z 19.02.1982

Stan obecny

Obecnie w pałacu mieścic sie hotel
www.parkhotelclara.eu/

Historia

Folwark ojerzycki wraz z parkiem założony został naprzeciwko kościoła, który ze względu na zły stan pod koniec XIX w. został rozebrany, a w roku 1910 zastąpiony nową budowlą. Majątek ten do 1676 r. był w posiadaniu rodu von Knobelsdorff, zaś następnie przeszedł w ręce rodu Schneider. Pierwsza budowla na tym terenie powstała zapewne pod koniec XVII lub na początku XVIII w. Do dziś zachowane są fragmenty murów tego budynku. O budowie nowego pałacu, bądź przebudowie poprzedniego obiektu możemy mówić około roku 1885, kiedy to ozdabiając detalem architektonicznym oraz dostawiając wschodnie skrzydło, ówczesny właściciel Eugeniusz Fryderyk Guido von Schmeling, nadał neorenesansowy charakter. Następnie majątek przechodzi w ręce rodu von Hahn i pozostaje w nich do roku 1945.
Po wojnie folwark był nie użytkowany i powoli popadał w ruinę. W dawnej rezydencji mieściły się biura PGR i inne instytucje. Pod koniec lat 80-tych oczyszczono częściowo park i staw, a cztery lata później budynek rozpoczęto remont budynku. Jednak najważniejsze prace remontowe i restauratorskie rozpoczęte zostały później. Przywrócono zabytkowi dawną świetność i obecnie pełni rolę hotelu.

Opis

Pałac neorenesansowy wzniesiony z wykorzystaniem murów starszego obiektu. Główna bryła budynku parterowa, założona na planie prostokąta, podpiwniczona z użytkowym poddaszem, nakryta wysokim, dwuspadowym dachem z lukarnami. Elewacja frontowa zakomponowana symetrycznie dziewięcioosiowa z dostawionym poprzecznie krótkim lecz wysokim skrzydłem wschodnim. Dziewięć osi rozdzielono na równe trzy części, w tym w centralnej części w osi środkowej umieszczono, podkreślone portalem, wejście główne. Ów portal to boniowane pilastry podtrzymujące klasyczny trójkątny tympanon. Na wysokości połaci dachowej centralną trzyosiową cześć zwieńczono wysmukłym szczytem sięgającym kalenicy. Od strony wschodniej, do elewacji bocznej dostawiono poprzecznie wysokie skrzydło, ustawione szczytem od strony fasady. Płaszczyzny trójkątnych szczytów zostały podzielone za pomocą wydatnych gzymsów zakończonych na krawędziach charakterystycznymi wypustkami, zaś wszystkie szczyty zwieńczono metalowymi sterczynami. Elewacje udekorowano boniami.

Park

Park krajobrazowy rozciągający się na północ od pałacu, założony w 1 poł. XIX stulecia.

Inne

Gołębnik
Kościół z roku 1910.

tekst: koci pazurek 2010

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.