Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Myszęcin
2016, zdjęcie Joanna Kwoka
Miniatura MyszęcinMiniatura MyszęcinMiniatura MyszęcinMiniatura Myszęcin

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Myszęcin
Zdjęcie Joanna Kwoka

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Joanna Kwoka

Myszęcin

Województwo:lubuskie
Powiat:świebodziński
Gmina:Szczaniec
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, XVIII/XIX, poł. XIX w.
Obiekt:pałac, poł. XIX, nr rej.: 1049 z 20.03.1964
Park:nr rej.: 3182 z 3.08.1981

Stan obecny

Własność prywatna.

Historia

Własność wsi Myszęcin udokumentowana jest od 1465 roku, i do tego czasu do wieku XIX należała do wielu rodów. Prawdopodobnie w XVI w. dobra te były we władaniu rodu von Knobelsdorff,. W początkach XVIII w. dobra te nabywają Szlichtyngowe, zaś później przechodzą one w ręce rodu von Troschke. Można przypuszczać, że już wtedy istniała siedziba właścicieli. W roku 1842 majątek nabył dr Paul Ernest Jablonsky i to właśnie z jego inicjatywy powstała lub została przebudowana istniejąca rezydencja. Na przełomie XIX i XX w. obiekt został rozbudowany o parterowe dobudówki.
Po roku 1945 wraz z folwarkiem przeszedł na własność Skarbu Państwa. Działała tu Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna, zaś później PGR wykorzystywał pałac na pomieszczenia mieszkalne i biurowe. W latach 1968 i 1975 przeprowadzono prace remontowo-adaptacyjne, których wynikiem była likwidacja ganku, części detalu architektonicznego elewacji czy usunięcie wiekowych drzew rosnących przed frontem budynku. Nie zachowały się żadne elementy wystroju i wyposażenia wnętrza. Na początku XXI wieku pałac wraz z parkiem i folwarkiem, został sprzedany prywatnemu inwestorowi. Rozpoczęto prace rewaloryzacyjne.

Opis

Pałac zbudowany został na planie prostokąta i jest dwukondygnacyjny, z wysokim podpiwniczeniem, nakryty dwuspadowym dachem. Elewacja frontowa zakomponowana symetrycznie dziewięcioosiowa, zaś na odcinku trzech środkowych osi znajduje się ryzalit zamknięty trójkątnym naczółkiem z oculusem,. W środkowej osi ryzalitu wejście główne do pałacu. Analogicznie zakomponowana została elewacja ogrodowa. Do elewacji krótszych dostawiono przybudówki. Od północy przybudówka parterowa, trzyosiowa, zaś od południa dwukondygnacyjna, obie nakryte dachami dwuspadowymi. Elewacje przeprute prostokątnymi, regularnie rozmieszczonymi oknami, ozdobione zostały detalem architektonicznym w postaci pilastrów, lizen i gzymsów.

Park

Park założony w końcu XVIII w. o powierzchni ok. 4,0 ha. Około 1850 r. przekształcony w założenie krajobrazowe, a na jego terenie występuje 10 gatunków drzew, wśród nich pomnikowe dęby i lipa.

Inne

Barokowy spichlerz znajdujący się w zabudowie folwarku, zbudowany w XVIII w.

tekst: koci pazurek 2010

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.