Skatalogowanych zabytków: 11265
Zarejestruj się
Miniatura Międzyrzecz
Zdjęcie Napoleon 2009
Miniatura MiędzyrzeczMiniatura MiędzyrzeczMiniatura MiędzyrzeczMiniatura MiędzyrzeczMiniatura MiędzyrzeczMiniatura MiędzyrzeczMiniatura MiędzyrzeczMiniatura MiędzyrzeczMiniatura MiędzyrzeczMiniatura MiędzyrzeczMiniatura MiędzyrzeczMiniatura MiędzyrzeczMiniatura MiędzyrzeczMiniatura MiędzyrzeczMiniatura MiędzyrzeczMiniatura MiędzyrzeczMiniatura MiędzyrzeczMiniatura MiędzyrzeczMiniatura MiędzyrzeczMiniatura MiędzyrzeczMiniatura Międzyrzecz

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.4451, 15.5719

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek JakubowskiŁukasz SzamrajAdam KucharskiAndrzej Kwasik

Międzyrzecz

Województwo:lubuskie
Powiat:międzyrzecki
Gmina:Międzyrzecz
Rodzaj obiektu:Zamek

Rejestr zabytków

Zespół:zamkowy, XIV-XIX w., nr rej.: 2136 z 8.05.1971 oraz 256 z 4.06.1979

Stan obecny

Zamek obecnie odremontowywany..

Historia

Wcześniej w miejscu zamku w widłach rzek Obry i Paklicy wznosił się drewniano-ziemny gród, określany w źródłach jako castrum. Położenie zamku jest na znane z planu miasta wykonanego w roku 1780 przez Harnisza. W XIX wieku pozostałości po średniowiecznym zamku zostały znacznie przebudowane. Dzieje oraz rozwój przestrzenny zamku jest nam znany dzięki badaniom archeologicznym prowadzonym przez S. Kurnatowskiego oraz architektonicznym przez Z. Ziętkiewicza. Zachowane mury zamku wznoszą się obecnie w pobliżu budynku muzeum czyli zachowanego XVIII wiecznego starostwa. Są zachowane w postaci trwałej ruiny i wyeksponowane do zwiedzania. Gród w czasach pierwszych Piastów poprzez swoje położenie geopolityczne miał silne znaczenie strategiczne.
Bronił terytorium Wielkopolski od północnego zachodu. W jego historii aż roi się od militarnych wydarzeń. W XIII wieku gród wraz z osadą broniony był przez fortyfikacje drewniano ziemne oraz fosę, które w 1269 roku zmodernizował książę Bolesław Pobożny. Na początku XIV wieku fortyfikację zostały znacznie przebudowane przez Brandenburczyków. Już w XIII wieku gród wyposażony był w murowaną wieżę. Pełna przebudowa w murowaną warownię nastąpiła za czasów Kazimierza Wielkiego. Co ciekawe ani Jan z Czarnkowa ani Jan Długosz nie wymieniają Międzyrzecza jako jednej z fundacji królewskich. Owalny zarys muru obwodowego powtórzył wcześniejszą linię obwałowań grodu. Warownia wznosiła się na zachód od miasta. Jej atutem była lokalizacja w sprzyjającym obronności miejscu- podmokłe łąki.
Od miasta warownia odcięta byłą korytem rzeki, jednak system militarny był spójny dla obu zespołów. Wjazd oraz dom główny umieszczony był od wschodu. Nie jest możliwa do ustalenia lokalizacja gotyckiej wieży rozebranej w trakcie XVI wiecznych przebudów. Na południowy wschód od zamku poza fosą znajdował się ufortyfikowany przygródek z drewnianą zabudową gospodarczą. Położenie o wybitnym znaczeniu strategicznym wymuszało bezustanną gotowość bojową warowni jak również częste modernizacje jej systemu obronnego.
Starostami na zamku byli tylko wybitni magnaci i żołnierze: Jan Służewski, Aleksander Zborowski, Adam S. Czarnkowski, Jan Zamoyski, Stanisław Żółkiewski. W 1520 roku po znacznych zniszczeniach warowni została ona zmodernizowana i przystosowana do obrony artyleryjskiej. Powstały wtedy dwie cylindryczne basteje o średnicach ponad 10 m i grubości murów 3,5 m, ze strzelnicami do prowadzenia ognia także flankowego. W XVII wieku nastąpił kres znaczenia militarnego zamku po zniszczeniach w trakcie najazdu szwedzkiego. W roku 1691 próby odbudowy zamku podjął Piotr Opaliński, niestety zamek nie podniósł się już ze zniszczeń w na początku XVIII wieku od strony miasta wzniesiono nową siedzibę starostów. Aktualnie zabytek pełni funkcje muzealne.

Inne

Oficyna.
Folwark.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.