Skatalogowanych zabytków: 11364
Zarejestruj się
Miniatura Mierzęcin
Zdjęcie Napoleon 2009
Miniatura Mierzęcin Miniatura Mierzęcin Miniatura Mierzęcin Miniatura Mierzęcin Miniatura Mierzęcin Miniatura Mierzęcin Miniatura Mierzęcin Miniatura Mierzęcin Miniatura Mierzęcin

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Tomek MalikMichał Jakobielski

Mierzęcin

Mehrentin

Województwo:lubuskie
Powiat:strzelecko-drezdenecki
Gmina:Dobiegniew
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy z 2 poł. XIX w.
Obiekt:pałac, nr rej.: 3 z 21.10.1976
Park:nr rej.: 276 z 5.10.1979

Stan obecny

Założenie pałacowo ? folwarczno - parkowe to jedno z okazalszych założeń na terenie regionu. Odrestaurowane przez obecnego właściciela obecnie mieści centrum konferencyjne, hotel, winnice oraz stadninę koni
www.palacmierzecin.pl

Historia

Neogotycki pałac w stylu angielskim zostaje wybudowany w latach 1861 ? 1863, dla rodziny von Waldow, ówczesnych właścicieli majątku i od roku 1863 staje się siedzibą rodu. Autorem projektu był prawdopodobnie berliński architekt Georg Heinrich Hitzig. Pod koniec XIX w. przekomponowano aranżację wnętrza pałacu. Po II w. ś. znacjonalizowany, został przeznaczony na Dom Dziecka, później przejęty przez PGR, od roku 1991 opuszczony, został sprzedany prywatnemu inwestorowi w 1998 r.
Dzięki pracom remontowo ? konserwatorskim podjętym po roku 1999, zabytkowy zespół pałacowo - parkowy w Mierzęcinie powraca do dawnej świetności.

Opis

Pałac założony na tarasowym brzegu rzeki Mierzęcinki i otoczony parkiem, jest przykładem romantycznej rezydencji w stylu neogotyku angielskiego. Bryła pałacu składa się z prostokątnego korpusu, wieży i z niewielkiego skrzydła połączonego z wieżą i korpusem. Bryła korpusu dwukondygnacyjna przedzielona, umieszczonymi na odcinku trzech środkowych osi, dłuższych jedenastoosiowych elewacji, trzykondygnacyjnymi ryzalitami. W ryzalicie elewacji frontowej wejście główne poprzedzonym portykiem, którego arkady zwieńczone są łukami ?Tudorów?. Portyk zamknięty tarasem ujętym balustradą wypełnioną kolistymi maswerkami, która na bocznych słupkach została ozdobiona figurami orłów. Pomiędzy oknami trzeciej elewacji ryzalitu, nad tarasem, umieszczono kartusz herbowy rodziny von Waldow. Od strony elewacji tylnej ryzalit pięcioboczny, poprzedzony tarasem widokowym ze schodami. Do elewacji bocznej dostawiono niewielkie skrzyło oraz ośmioboczną wieżę znacznie górującą nad całym obiektem. Wszystkie bryły nakryte odrębnymi dachami kopertowymi, z okapami zakrytymi krenelażowymi attykami, zaś w narożach każdej z nich sterczyny. Bryła i wystrój elewacji pałacu zachowały formy oryginalne.

Park

Park o powierzchni 15,28 ha położony na wyniesieniu, opadającym terasami od pałacu ku stawowi i rzece. Obecnie, po przeprowadzeniu prac rewaloryzacyjnych, wrócił do dawnej świetności. Liczny (wiekowy) starodrzew parku tworzą m.in. buki, dęby , klony, graby i inne gatunki, wśród których zachowało się wiele drzew okazałych, w tym 32 drzewa o cechach pomników przyrody. Kompozycja przestrzenna parku obejmuje parter ogrodowy z fontanną przed pałacem, od której prowadzi główna aleja parkowa. Elementem parku jest także podłużna polana widokowa z altaną lipową na skraju oraz ogród japoński ze stylową architekturą (altana, most, brama torii) i wyspą, na której stoi latarnia japońska.
W części wschodniej parku znajduje się cmentarz rodowy byłych właścicieli majątku von Waldow.

Inne

Zaplecze gospodarcze z zabudową folwarczną, w którego skład wchodzą budynki z 2 poł. XIX w. i pocz. XX w., a wśród nich stodoła z 1872 r., obora z 1868 r., chlew z 1862 r., gorzelnia z 1901 r.
Winnica Pałac Mierzęcin położona nieopodal pałacu, nad jeziorem Mierzęcińskim.
Stadnina koni.
Barokowy kościół z 1715 r., gruntownie przebudowany w latach 1950-58.

tekst: koci pazurek 2010

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.