Skatalogowanych zabytków: 11265
Zarejestruj się
Miniatura Maczków
2012, zdjęcie Marek Jakubowski

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.2749, 14.7463

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Jakubowski

Maczków

Matschdorf

Województwo:lubuskie
Powiat:słubicki
Gmina:Cybinka
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, XVIII/XIX w.
Obiekt:dwór, nr rej.: 533 z 30.05.1963
Park:nr rej.: 3226 z 8.12.1986

Stan obecny

Własność prywatna.

Historia

Zespół dworsko ? parkowo ? folwarczny w Maczkowie został założony na planie podkowy, a klasycystyczny dwór posadowiono w głębi podwórza folwarcznego. Został on zbudowany dla kapitana von Munchow w 4 ćw. XVIII w. Dwór wielokrotnie zmieniał właścicieli przechodząc do roku 1945 przez ręce kolejnych spadkobierców rodziny von Finckenstein.
Po wojnie znacjonalizowany, został przeznaczony na PGR, w latach 70-tych użytkowany przez Kombinat Rolny w Cybince. Wyremontowany w latach 1993 ? 1995, obecnie jest własnością prywatną.

Opis

Dwór klasycystyczny z późnobarokowym detalem elewacji. Założony został na planie prostokąta, dwukondygnacyjny z poddaszem częściowo mieszkalnym, zamknięty wysokim dachem naczółkowym. Fasada zakomponowana symetrycznie, siedmioosiowa, w środkowej osi podkreślona trzykondygnacyjnym pseudoryzalitem przechodzącym w partii dachu w facjatkę zwieńczoną trójkątnym tympanonem. Facjatkę flankują dwie wystawki. Elewację ozdobiono boniowaniem, lizenami oraz gzymsami ? międzykondygnacyjnym i koronującym. Elewacja tylna zakomponowana analogicznie z ryzalitem w osi środkowej oraz pięciobocznym gankiem z tarasem. Ryzalit udekorowano barokowym detalem architektonicznym (m.in. girlandy, festony, lwie głowy, kroksztyny) Otwór drzwiowy ujęty portalem zwieńczonym łukiem. Elewacje boczne niesymetryczne. W piwnicach zachowały się sklepienia kolebkowe, a z wyposażenie dworu stolarka drzwi, drewniane schody oraz piece kaflowe.

Park

Park krajobrazowy z przełomu XVIII i XIX w., przez który przepływa rzeczka Ilanka.

Inne

Wieś z zachowanym układem przestrzennym opartym na planie ulicówki.
Puszcza Rzepińska.
Zabudowania folwarczne z XIX w. tworzące kształt litery U.

tekst: koci pazurek 2010

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.