Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Luboszyce
zdjęcie z archiwum Lubuskiego Konserwatora Zabytków

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Mirek Kołodziej

Luboszyce

Województwo:lubuskie
Powiat:krośnieński
Gmina:Gubin (wiejska)
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, XVIII/XIX w.
Obiekt:pałac, nr rej.: 467 z 20.05.1963
Park:nr rej.: 9 z 20.07.1949

Stan obecny

Obecnie pałac wydzierżawiono, a znajdują się w nim biura oraz pomieszczenia mieszkalne.

Historia

Pierwsza wzmianka o Luboszycach pochodzi z połowy XVI w. Właścicielem od początku XVIII w. jest Jerzy Krzysztof von Seydel, a majątek pozostaje w rękach von Seydelów do 1945 r. Neogotycki pałac został wybudowany w latach 1847-1860. Po roku 1945, pałac przejęło PGR, w roku 1969 przeprowadzono remont budynku.

Opis

Neogotycki pałac zbudowany na planie prostokąta jest dwukondygnacyjnym budynkiem z trzema ryzalitami, wieżą i wieloboczną absydą. Bryła główna została nakryta dachem czterospadowym. Ryzalit z wejściem głównym umieszczono na odcinku trzech środkowych osi fasady. Został on zwieńczony schodkowym szczytem, a umieszczony w osi środkowej otwór drzwiowy poprzedzono trzema arkadami. W narożach elewacji przeciwległej ? ogrodowej, umieszczono pozostałe dwa ryzality. Zostały one zwieńczone schodkowymi szczytami i nakryte oddzielnymi dachami dwuspadowymi. Pomiędzy ryzalitami widnieje nakryta dachem pulpitowym niższa część, podkreślona trzema półkoliście zamkniętymi otworami okiennymi, z których środkowy jest wejściem ogrodowym. Pięciokondygnacyjna wieża zwieńczona krenelażem przylega do elewacji bocznej ? wschodniej, zaś do elewacji bocznej przeciwległej dostawiono wieloboczną absydę. Detal architektoniczny fasady to cokół, łamany międzykondygnacyjny gzyms oraz gzyms z motywami roślinnymi. Pionową fasadę zdobią wieloboczne wieżyczki, flankujące ryzalit i naroża fasady.

Park

Nieduży park krajobrazowy.

Inne

Folwark ? dziedziniec z zabudowaniami gospodarczymi: oficyna z przełomu XIX i XX w., gorzelnia z ostatniej dekady XIX w., oranżeria, stodoła, stajnia, obora, dwa budynki gospodarcze, w jednym brama wjazdowa.
Czworak, XVIII/XIX w., nr rej.: 1309 z 28.09.1964
tekst: koci pazurek 2010

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.