Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Lubniewice
2012, zdjęcie Marek Jakubowski
Miniatura LubniewiceMiniatura LubniewiceMiniatura LubniewiceMiniatura LubniewiceMiniatura LubniewiceMiniatura LubniewiceMiniatura LubniewiceMiniatura LubniewiceMiniatura Lubniewice

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Lubniewice
Zdjęcie Joanna Kwoka

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek JakubowskiKarol Barsolis Turysta Kulturowy Joanna Kwoka

Lubniewice

Königswalde, Lubnewiz

Województwo:lubuskie
Powiat:sulęciński
Gmina:Lubniewice
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, XVIII-XX w.
Obiekt:stary zamek?, nr rej.: 326 z 10.12.1990
Park:nr rej.: 375 z 12.11.1991

Stan obecny

Właścicielem jest Spółka "Centrum Zamek" http://www.centrumzamek.com.pl/.
Lubniewice - ZAMEK, woj lubuskie

Historia

Teren, na którym położone są Lubniewice został ukształtowany przez ostatni lodowiec, a miasto leży pomiędzy dwoma jeziorami. Od roku 1352 majątek lubniewicki był własnością rodziny von Waldow i pozostał w jej rękach aż do roku 1945. Już w XIV w. istniał tu waldowski zamek, siedziba właścicieli. Źródła donoszą, iż w wieku XVI w Lubniewicach były dwa dwory Czerwony i Biały. Obiekt tu opisywany, dzisiaj zwany Starym Zamkiem, powstał na murach Czerwonego Dworu, opisywanego jako prostokątna budowla z wieżą i wykuszami, okolona murem z basztami, w 1821 roku. Nosił on cechy stylu klasycystycznego. Założycielem rezydencji był Adolf Friedrich IV von Waldow. W wieku XIX należał do połączonych rodzin von Waldow i von Reitzenstein. W 2 poł. XIX w. po częściowych zniszczeniach powstałych w 1846 r. pałac został rozbudowany, dodano monumentalną fasadę oraz odbudowano część wschodnią. Po wojnie obiekt pełnił funkcję szkoły, a po adaptacji pomieszczeń, ośrodka sportowo ? rekreacyjnego. Przez wiele lat nie użytkowany, dziś jest własnością inwestora prywatnego ? Spółki z o.o. ?Centrum Zamek?, która jest też właścicielem ?Nowego Zamku?.

Opis

Pałac zbudowany na planie wydłużonego prostokąta, dwukondygnacyjny, podpiwniczony, nakryty dachem naczółkowym. Dłuższe elewacje, dziewięcioosiowe, są zakomponowane symetrycznie z umieszczonymi na odcinku trzech środkowych osi ryzalitami. W ryzalicie elewacji wychodzącej na park umieszczono wejście do sali balowej. Wejście główne umieszczono w szczycie budynku. Fasada jest pięcioosiowa z płytkim, trzykondygnacyjnym, trzyosiowym ryzalitem. Wejście umieszczone w przyziemiu poprzedzone zostało kolumnowym gankiem zwieńczonym konchą balkonową na wysokości piętra. Ściany boczne ryzalitu zostały ozdobione boniowaniem (na wysokości parteru), a na wysokości drugiej i trzeciej kondygnacji parami pilastrów). Elewacja po stronie przeciwnej budynku trzyosiowa z wejściem gospodarczym.

Park

Park krajobrazowy z początku XIX w. położony na zboczu prowadzącym od pałacu ku jezioru Lubiąż. Przez ów park płynie rzeczka łącząca dwa jeziora.

Inne

Neorenesansowy pałac położony w parku, położony po drugiej stronie zatoki jeziora Lubiąż. Oba pałace łączy most rozpięty nad zatoką.

tekst: koci pazurek 2010

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Lubniewice - ZAMEK -tak jest napisane na tablicy -remont obiektu ..Lubniewice woj lubuskie -powiat Sulecin ..... dodaje zdjecia z wczoraj ..