Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Lubień
2011, zdjęcie Marek Jakubowski
Miniatura Lubień Miniatura Lubień Miniatura Lubień Miniatura Lubień Miniatura Lubień Miniatura Lubień Miniatura Lubień Miniatura Lubień

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Rafał GościnnyMarek JakubowskiAndrzej Kwasik

Lubień

Lieben

Województwo:lubuskie
Powiat:słubicki
Gmina:Ośno Lubuskie
Rodzaj obiektu:Pałac

Stan obecny

Własność prywatna.

Historia

Właścicielami Lubienia do połowy XVIII w. byli von Selchowie i to dla tej rodziny około poł. XVII w. powstało założenie folwarczne wraz z dworem. Dwór w latach 30-tych XIX w., za czasów rodziny von Sprenger, został rozbudowany. Następnymi właścicielami majątku są von Heymannowie (lata 1860 ? 1870), a po nich, aż do 1945 r., rodzina Ernsta Neumanna. Na przełomie XIX i XX w. nastąpiły następne zmiany, obiekt stał się neoklasycystycznym pałacem.
Po wojnie znacjonalizowany, użytkowany przez Zakład Rolny należący do PGR, przeznaczony został na biura i mieszkania pracownicze. Sprzedany w latach ostatnich zmieniał kilkakrotnie właściciela. .

Opis

Pałac zlokalizowany jest w południowo - wschodniej części miejscowości. Całość posadowiona na działce o powierzchni 52500 m2.
Budynek założony na planie prostokąta dwukondygnacyjny, częściowo podpiwniczony z użytkowym poddaszem. Dach pałacu wielopołaciowy, czterospadowy. Elewacja frontowa (wschodnia) zakomponowana niesymetrycznie, węższa od elewacji bocznych ? pięcioosiowa. Wejście poprzedzone zostało czworobocznym gankiem z balkonem. W elewacji bocznej (północnej) w rogu prawym umieszczono cylindryczną wieżę, zakończoną tarasem i stożkowym hełmem, zaś w rogu lewym ryzalit z wysuniętym, wyodrębnionym fragmentem połaci dachowej. Po drugiej stronie ? w elewacji bocznej (południowej) w przyziemiu półkolisty taras. Detal architektoniczny elewacji to boniowania, gzyms międzykondygnacyjny oraz uskokowy gzyms koronujący. We wnętrzach zachowały się sztukaterie ? w dwóch pomieszczeniach oraz polichromie i boazerie. W roku 1997 zostało wymienione pokrycie dachowe, stolarka okienna i drzwiowa.
Zestawienie powierzchni w budynku pałacowym:
- powierzchnia parteru 490,07mkw
- powierzchnia 1 piętra 377,75mkw
- powierzchnia poddasza 161,12mkw

Park

Park z końca XVIII w. założony jako ogród ozdobny, przekształcony w 1830 r. na krajobrazowy.

Inne

Zespół folwarczny z 2 ćw. XIX w., nr rej.: 1955 z 26.04.1971
We wsi kościół klasycystyczny z roku 1830.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.