Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Lgiń
Zdjęcie Adam Wasilewski 2009
Miniatura LgińMiniatura LgińMiniatura LgińMiniatura LgińMiniatura LgińMiniatura LgińMiniatura Lgiń

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Zdzisław WasiołkaWioletta Kozłowska

Lgiń

Województwo:lubuskie
Powiat:wschowski
Gmina:Wschowa
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:dworski z 1 poł. XIX w., nr rej.: L-191/A z 16.01.1986

Stan obecny

Własność prywatna.

Historia

Lgiński pałac został zbudowany w 2 poł. XIX w. dla rodu Kęszyckich herbu Nałęcz. W latach sześćdziesiątych XIX w. był w rekach Nymphii Kęszyckiej z Modlimowskich, następnie (pod koniec XIX w.) przechodzi na własność rodziny Chłapowskich, od których w roku 1934 pałac kupiła rodzina Baltzer. Po roku 1945 pałac przejęty został przez fabrykę mebli Zefam, a następnie fabrykę nici Odra i w tym czasie przeznaczony w tym czasie na ośrodek wypoczynkowy dla pracowników. W budynku pałacu mieściło się też przedszkole oraz PGR. Obecnie właścicielem pałacu wraz z parkiem i gorzelnią jest osoba prywatna, zaś pałac jest nie użytkowany, czasem użyczany przez właściciela na cele kulturalne.

Opis

Pałac został zbudowany na planie wydłużonego prostokąta i jest to budynek jednokondygnacyjny, podpiwniczony, z niskim użytkowym poddaszem, przekryty dachem dwuspadowym. Dłuższe elewacje, frontowa i tylna dziesięcioosiowe podkreślone w części środkowej dwukondygnacyjnymi pseudoryzalitami zwieńczonymi trójkątnymi naczółkami. W pozornym ryzalicie fasady, zwróconej w kierunku parku, w przyziemiu znajduje się wejście główne poprzedzone gankiem zamkniętym tarasem wspartym na czterech kwadratowych filarach i dwóch pilastrach. W elewacji tylnej wejście umieszczono po stronie prawej pseudoryzalitu. W narożach elewacji bocznej (południowej) cylindryczne trójkondygnacyjne wieże. Otwory okienne obu dłuższych elewacji prostokątne, ujęte w profilowane opaski z nadprożem zdobionym motywem neorenesansowych wici roślinnych. Poddasze zostało doświetlone małymi prostokątnymi okienkami, które powtarzają rytm okien kondygnacji. Detal architektoniczny to również gzyms koronujący z fryzem, gzyms pomiędzy kondygnacją a poddaszem oraz opracowane w tynku boniowanie. We wnętrzach zachowała się część wyposażenia: stolarka okienna i drzwiowa, drewniane schody z oryginalnymi tralkami, okiennice drewniane, fragmenty posadzek. Piwnice sklepione łukowo.

Park

Założenie parkowe o charakterze krajobrazowym o powierzchni 1,1 ha położone nad jeziorem Lgińsko.

Inne

W pobliżu pałacu zbudowano ceglaną gorzelnię (1905 ? 1907) oraz stary młyn, zaś przy samym pałacu dawna oficyna, obecnie zaadaptowana na cele mieszkalne.
Na osi widokowej elewacji frontowej pałacu wzgórze, a na nim neogotycki kościół.
Kościół św. Bartłomieja Apostoła z XV w. Pierwotnie drewniany, w wersji murowanej ufundowany przez Nymphię Kęszyckę z Modlimowskich.
Aleja brzozowa, przy szosie Kijewo - Wolsztyn, nr rej.: 2162 z 1.06.1974

tekst: koci pazurek 2010

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.