Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Letnica
2018, zdjęcie Andrzej Kwasik
Miniatura LetnicaMiniatura LetnicaMiniatura Letnica

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Andrzej Kwasik

Letnica

Lättnitz, Lechnicz

Województwo:lubuskie
Powiat:zielonogórski
Gmina:Świdnica
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Własność Gminy Świdnica, a od przeszło dwudziestu lat zamieszkuje go artysta?plastyk Henryk Krakowiak.

Historia

Pierwotnie renesansowy dwór w Letnicy pochodzi z wieku XVI, a został wybudowany dla Christopha von Köslitz, który w 1569 r. otrzymał Letnicę w lenno. Następnie część majątku wraz z dworem przechodzi na syna a później na wnuka Christopha. W roku 1685 nabywa go Hans von Schenkendorf i braciom Hansowi i Sigmundowi von Diebitsch. W latach 1733 ? 1735, Hans Diebitsch, przebudowuje renesansowy dwór nadając mu formę barokową. Na fasadzie umieszczono kartusz herbowy rodziny von Diebitsch, opatrzony napisem ?H E F V D 1735?. Od rodziny von Diebitsch Letnicę w roku 1797 kupuje Bojanowski z Nowego Kisielina, zaś w latach 1805 ? 1930 właścicielami majątku jest rodzina von Knobelsdorff, która przebudowuje dwór w latach 80-tych XIX w. przekształcając bryłę budynku, elewację i część wnętrz i nadając mu teraz rys klasycystyczny. Przed II w. ś. majątek staje się własnością rodziny von Blomberg.
Po 1945 r. majątek przejął Skarb Państwa, a dwór był użytkowany przez PGR. Mieściła się tam gminna szkoła podstawowa i biura PGR, później długi czas nie użytkowany popadał w ruinę. Został wyremontowany w latach 1982-1985. Obecnie dwór stanowi własność Gminy Świdnica, a od przeszło dwudziestu lat zamieszkuje go artysta?plastyk Henryk Krakowiak.

Opis

Dwór pierwotnie renesansowy, później barokowy, dziś nosi cechy budowli klasycystycznych.
Budynek dwukondygnacyjny, założony na planie prostokąta, przykryty dachem dwuspadowym z naczółkami. Fasada zakomponowana symetrycznie, siedmioosiowa, w trzech środkowych osiach podkreślona pseudoryzalitem zwieńczonym trójkątnym naczółkiem. W przyziemiu, w środkowej części ryzalitu wejście główne poprzedzone przedsionkiem zwieńczonym balkonem. W narożnikach ryzalitu pilastry w dolnej partii boniowane. Nad drzwiami prowadzącymi na balkon kartusz herbowy z motywami panoplii oraz herbem rodziny von Diebitsch. Okna ryzalitu na wysokości pierwszej kondygnacji prostokątne na piętrze zakończone łukowo. Fasadę horyzontalnie dzielą gzymsy ? międzykondygnacyjny i gzyms umieszczony nad oknami piętra oraz boniowanie przyziemia. Otwory okienne ujęte w opaski. Elewacja tylna, tak jak i boczne, skromniejsza pod względem podziału i detalu, zakomponowana niesymetrycznie. Pomieszczenia przyziemia przekryte sklepieniami krzyżowymi, zaś pomieszczenia piwniczne przesklepione kolebkowo.

Park

Park o charakterze krajobrazowym otaczający dwór.

Inne

W centrum wsi gotycki kościół pw. św. Szymona i Tadeusza, zbudowany w latach 1572-1579, na miejscu poprzedniego kościoła.
Ruiny zamku rycerskiego z XIV w.
Zrujnowany kościół ewangelicki zbudowany w 1743 r., następnie przebudowany na styl klasycystyczny.
Dziedziniec folwarczny z częściowo zachowaną zabudową.

tekst: koci pazurek 2010

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.