Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Książ Śląski
Zdjęcie Napoleon 2008

Książ Śląski

Fürstenau

Województwo:lubuskie
Powiat:nowosolski
Gmina:Kożuchów
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Obiekt:dwór, nr rej.: 362 z 22.03.1963

Stan obecny

Przeznaczony do celów mieszkalnych. W dworze jest 6 mieszkań, z czego część jest własnością Gminy Kożuchów, a część została wykupiona przez mieszkańców.

Historia

Dwór w Książu Polskim wybudowany przy prostokątnym podwórzu gospodarczym około roku 1800, lecz do dziś z pierwotnego założenia nie zachowała się duża cześć budynków. Właścicielami dworu byli sołtysi, w 1844 r. wymienia się sołtysa Edermana, a w skład majątku wchodziły 2 gorzelnie, olejarnia, młyn wodny i kuźnia. Około roku 1873 majątek przechodzi na własność grafów Schack von Wittenau z Dziadzoszyc, potem Heinricha Werdta i Maxa Greulicha. W roku 1921 majątek zostaje podzielony, część z dworem należy do Kurta Ihssena, od 1926 do Otto Haussmana, zaś w latach 1933 - 44 właścicielem jest Herman Waltzer, a folwark należy do Fritza Kurza.
Po 1945 r. zarząd majątkiem przejmuje PGR, a we dworze sołtysim mieściły się mieszkania i biura gospodarstwa. Obecnie w dworze jest 6 mieszkań, z czego część jest własnością Gminy Kożuchów, a cześć została wykupiona przez mieszkańców.

Opis

Klasycystyczny budynek, zbudowany na planie prostokąta, piętrowy, podpiwniczony, kryty wysokim dachem czterospadowym. Elewacja frontowa zwrócona w stronę podwórza gospodarczego jest siedmioosiowa z czego trzy środkowe osie zostały podkreślone pseudoryzalitem, zwieńczonym trójkątnym naczółkiem. Pseudoryzalit został stworzony przez umieszczenie czterech lizen pomiędzy osiami okien. Takie umieszczenie lizen spowodowało powstanie trzech płycin.
W środkowej, w przyziemiu wejście główne do budynku umieszczone we wnęce, kiedyś zdobionej listwami i rozetami, do dziś zachowała się część rozet. W osiach bocznych ryzalitu prostokątne, nieduże płyciny pomiędzy kondygnacjami, tak samo umieszczone urozmaicają elewację tylną. Pozostałe otwory okienne umieszczone zostały w płycinach obejmujących po dwa okna. Reszta otworów okiennych również prostokątna, a elewacje gładkie. Do elewacji bocznej (prawej ? południowej) dostawiono ganek oraz przybudówkę. Ganek kryty daszkiem dwuspadowym mieści wejście boczne do budynku. Przybudówka z końca XIX w., kryta dachem pulpitowym, sięga do połowy pierwszej kondygnacji.

Inne

Zachowały się niektóre budynki zabudowy folwarcznej oraz fragmenty muru otaczającego dwór.


tekst: koci pazurek 2010

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.