Skatalogowanych zabytków: 11364
Zarejestruj się
Miniatura Oława
2019, zdjęcie Jerzy Mrozek
Miniatura OławaMiniatura OławaMiniatura OławaMiniatura OławaMiniatura OławaMiniatura OławaMiniatura OławaMiniatura OławaMiniatura OławaMiniatura OławaMiniatura OławaMiniatura OławaMiniatura OławaMiniatura Oława

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Oława
Zdjęcie Jerzy Mrozek

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Jerzy MrozekJoanna Kwoka

Oława

Ohlau, Olava

Województwo:dolnośląskie
Powiat:oławski
Gmina:Oława (miejska)
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Obiekt:zamek, nr rej.: 71 z 29.03.1949

Stan obecny

Urząd miejski.

Historia

Zamek zbudowany w latach 1359-1398 z fundacji księcia legnicko-brzeskiego Ludwika I. Podczas odbudowy w latach 1587-1600 wg projektu Bernharda Niurona budowli nadano cechy renesansowej rezydencji o elewacjach dekorowanych sgraffitami. Wieżę przykryto hełmem z metalową chorągiewką, na której widnieje data 1588 - zachowana do dziś. Kolejna przebudowa z lata 1660-1680 dla księcia wołowskiego Christiana, a następnie dla jego żony księżnej Luizy von Anhalt, nadała budowli cechy barokowej rezydencji pałacowej.
Pomysłodawcą projektu był architekt Carlo Domenico Rossi. Wybudowano część środkową, piętrową, w stylu włoskim. Następnie powstała część zwana \\\"pałacem księżnej Luizy\\\", o czterech kondygnacjach, z otwartą, piętrową loggią od strony dziedzińca. W elewacji frontowej znalazł się zdobny portal z herbem księżnej Luizy. W tym czasie założono również ogród barokowy na miejscu zlikwidowanej fosy. Odnowiono także wnętrza kaplicy w stylu barokowym, dodając jej plafon ze stiukami. Całość powstała w stylu północnowłoskim.
Pod koniec w. XVII wygasła linia Piastów brzeskich zamieszkujących oławski zamek i w latach 1691-1737 właścicielem był królewicz Jakub Leopold Sobieski, który wydzierżawił go od cesarza Leopolda I. W 1691 roku przebudował on piętro północnej galerii, a później postawił zabudowania gospodarcze. W tym czasie powiększono również pałacową bibliotekę i zgromadzono kolekcję obrazów. W 1734 roku królewicz umarł, pozostawiając pałac bez właściciela. Fryderyk II obdarzył nim porucznika Ewalda Krystiana von Kleista za zasługi w bitwie pod Małujowicami. W 1744 roku w zamku otworzono lazaret, resztę pomieszczeń wykorzystano na wojskowe magazyny oraz piekarnię polową.
Budynek był dewastowany m.in. częściowo rozbierano skrzydła zamku. W 1829 roku część zachodnia znalazła się w rękach prywatnych, zaś w miejscu środkowej części zamku w latach 1833-1834 wybudowano kościół wg projektu Karla Friedricha Schinkla w miejscu środkowej części zamku, 2/3 budowli było w tym czasie już rozebrane. Pałacową kaplicę przebudowano, by utworzyć w niej browar. W roku 1945 zamek uległ poważnemu zniszczeniu w pożarze. W latach 1958-1960 odbudowano \\\"pałac księżnej Luizy\\\". Osiem lat później rozebrano północne skrzydło, nie zabezpieczając wieży, która wkrótce runęła. - Obecnie w pałacu mieści się siedziba władz miejskich.

Opis

Budynek barokowy. Do dziś z najstarszych fragmentów zachowała się czworoboczna wieża oraz główny budynek z cechami renesansowo-barokowymi. Skrzydło południowe, główny budynek, ma cztery kondygnacje, jest dziewięcioosiowe, dwuszczytowe, o bogatej architekturze barokowej, z rzeźbionym portalem wejściowym na osi. Skrzydło północne zachowało zewnętrzny, pierwotny mur gotycki z wieżą bramną o ostrołukowym przejeździe.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Jarosław Szubartowicz3 miesiące temu
Końcowy opis jest fikcją. Ze skrzydła północnego, rozebranego w 1968, zostały tylko piwnice. Połówka wieży runęła w 1976, latem. Resztę wysadzili saperzy. Piwnice zasypano piaskiem w latach 90. Po wypadku- chłopiec wpadł tam, doznając poważnego urazu kręgosłupa.
Jerzy Mrozek3 miesiące temu
Witam panie Jarosławie, jeżeli są jakieś nieścisłości w opisie, proszę to poprawić, jest taka możliwość, poprzez, "Zasugeruj zmiany" , następnie przesłać do administratora strony, pozdrawiam, Jerzy.