Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Kosieczyn
2016, zdjęcie Joanna Kwoka
Miniatura KosieczynMiniatura Kosieczyn

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Kosieczyn
Zdjęcie Joanna Kwoka

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Jerzy MrozekKarol Barsolis Turysta Kulturowy Joanna Kwoka

Kosieczyn

Kuschten

Województwo:lubuskie
Powiat:świebodziński
Gmina:Zbąszynek
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Budynek w dobrym stanie, pełni funkcje mieszkalne.

Historia

Barokowy dwór został wzniesiony w końcu XVIII w. dla rodziny Lossow, rodziny której członkowie, w XVII w. trudnili się rozbojem. W tym samym czasie założono też niewielki park. Barokowy dwór, w poł. XIX w. przestał być głównym elementem założenia, kiedy to Zakrzewscy, właściciele Kosieczyna w XIX i XX w., zbudowali dla siebie nową siedzibę ? pałac w stylu neogotyckim. Po II wojnie światowej majątek przeszedł na własność Skarbu Państwa i był użytkowany przez Gospodarstwo Hodowli Roślin. Barokowy dwór został przeznaczony na mieszkania dla pracowników. Dwór będąc najstarszym elementem istniejącego założenia, pomimo wielu przeprowadzonych zmian zachował czytelną barokową formę, a obecnie znajduje się w zadowalającym stanie.

Opis

Dwór założony na planie prostokąta parterowy, częściowo podpiwniczony z poddaszem użytkowym. Został przykryty wysokim dachem mansardowym z wystawkami umieszczonymi w połaci od strony fasady oraz szeroką, kilkuosiową wystawką w połaci od strony elewacji tylnej. Elewacja frontowa zakomponowana symetrycznie. W centralnej części piętrowy, trzyosiowy pseudoryzalit zwieńczony trójkątnym szczytem. W jego środkowej partii wejście główne do dworu, flankowane wąskimi otworami okiennymi. Wszystkie otwory okienne, otwór drzwiowy fasady ujęte opaskami. Pozostałe elewacje pozbawione są dekoracji i podziałów architektonicznych.

Inne

Kościół z XIV w.
W ramach tego samego założenia neogotycki pałac z poł. XIX w.

tekst: koci pazurek 2010

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Karol Barsolis Turysta Kulturowy 4 lata i 2 miesiące temu
Dwór w Kosieczynie – lubuskie .
Obecnie dwór jest w dobrym stanie (po remoncie ) , jest zamieszkały przez byłych pracowników PGR. ….PS. dodaje aktualne zdjęcia sprzed miesiąca..